Oblizeki

Knjiga "Oblizeki" Otkrijte knjigu "Oblizeki"

Kušajte s nama nešto novo 24. veljača 2021.

Stari kruh u toskanskim specijalitetima ribolliti i panzanelli

Nisu tako loša vremena kad ga, dok nam za nešto zatreba stari kruh, primjerice za francusku juhu od kruha, moramo svježi kruh ili pecivo osušiti na suncu, u pećnici ili ga tostirati. Kod nas doma mama je pekla kruh i staroga i nikad nismo imali, eventualno bi se nadrobio, udrobio u mlijeko ili u prežganu juhu. (Hvala Edi Bulki, Križaninu, što je nedavno na Facebooku podsjetio na to svoje, ne i moje omiljeno jelo!)

Stari kruh kao nadahnuće bogatih za specijalitete: toskanska salata panzanella (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)

Kuhinja sa starim kruhom pripada posebnoj, štedljivoj filozofiji, ali istovremeno i nadgradnji, građanskoj kuhinji gdje ne smije ponestati, ali ništa se, osim eventualno davno u napoj, ne smije ni baciti. Po tome je osobito poznata slavna bečka odnosno srednjeeuropska kuhinja, iz koje baštinimo mnoga zanimljiva jela. Počevši s prženicama za doručak s jučerašnjim kruhom. Ili se načini hoh odnosno slastica, desert španjolska lomača. Dakako da se kruh može popržiti i u toast ili krutone za juhu, da se i kruh i peciva mogu sačuvati za okruglice od kruha, osobito omiljene uz umake i divljač. Ili jednostavno osušiti i samljeti u (krušne) mrvice za različite popećke, faširance, Ili mesnu štrucu. Moliški Hrvati imaju zanimljivo pokladno jelo specatin s kažovem ili složenac s valjušcima.  

Ni francuska juha od luka ne može bez staroga kruha (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)

Otkad je posljednjih desetljeća i u nas otvoreno mnoštvo pekarnica s brojnim sitnim proizvodima, bacanja je manje nego kad se u socijalizmu pekao državni, najčešće pšenični, crni i polubijeli, najrjeđe bijeli, uglavnom u klasičnim štrucama, rjeđe u kajzericama za sendviče, a još rjeđe za hambi-peciva kakva su popularizirali raznorazni hamburgeri. Kako je kruh morao biti dostupan svima, jeftin, poprilično se bacao, navodno i do četvrtine, pa su vođene akcije da mu se poboljša kakvoća i da ga se manje baca. Petar Zoranić u Planinama pjevao je:

Bolje j kus jimiti kruha i vina žban,
a moći ga užiti slobodno radostan –
neg napuniti stan svega blaga dosti,
a biti žalostan u skrbi i žalosti
.

Hrvati vole kruh i puno ga jedu, u siromašna se vremena zaključavao, a kad padne na tlo, i danas se poljubi. Sjećam se jednog istraživanja otprije gotovo desetljeća: čak više od 80 posto Hrvata stalno jede kruh! Samo jedan posto stanovništva, procjenjivalo se, uopće ga ne jede.  Štoviše, 6,4 posto se tada trudilo da ga sami redovito i peku, a danas, otkako su u ponudi različiti pekači s recepturama, a i raznovrsna brašna, posebice bezglutenska, zacijelo još i više. I  nudi nam se svakodnevno mnoštvo vrsta miješanih kruhova i peciva, koja se i peku u pekarnicama i trgovačkim centrima. Biblijski daj nam danas učestalo nam je na stolu, a odriču ga se valjda jedino oni na dijeti i veliki zaljubljenici u vrijeme korizme.

Ribollita predstavljena u katalogu Yella (Presnimili Oblizeki)

Zato mi je i palo na pamet kako bih mogla podsjetiti na stari kruh. Anica Grgić objavila je knjižicu Kruh na sto načina (urednik Željko Obad, Osidal, 1994.), kojoj sam napisala predgovor započevši Timirjazelvjevom: Komad ispečena kuha jedan je od najvećih čovjekovih izuma. Na nekoliko predstavljanja spominjasmo šest tisuća godina krušne povijesti – potpisala bih i danas – a i brojne ideje kako ispeći mirisan, dobar kruh. Zacijelo bi kome dobro došla i danas kao podsjetnik i što primjerice s ostacima kruha, a sadržaj knjige redao je kruhove s kiselim kvasom, obične kruhove s kvasom, miješane, kruhove sa zrnjem, prekrupom i s klicama, pa kruhove s povrćem i drugim dodacima, kruhove s praškom za pecivo, peciva, još neka jela od krušnoga tijesta, o kruhu i uz kruh o žitaricama, kvascu (germi, pjenici), temperaturi u pećnici, vrijednosnim mjerilima za ocjenjivanje što je to dobar kruh. Ima još nekih sličnih tiskovina.

Prava toskanska ribollita izdašnija od juhe, snimljena u proljeće 2015. u Firenzi (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)

Bogati, rekoh, poput, vidimo, Beča ili Toskane odnosno Firenze, ne srame se pa mudro potroše ostatke odnosno stari kruh (zato i jesu bogati!), pa su otuda, iz improvizacije od sastojaka pri ruci, nastali i omiljeni i slavni, upravo raskošni specijaliteti. Podsjetio me na to Yello, dok sam listala što mogu naručiti ponudivši u namirnicama s recepturom ribollitu, gustu juhu ili varivo, koja se od najpopularnije talijanske juhe minestronea razlikuje po tome što se u nju ne ukuhava tjestenina, nego raznovrsno povrće i stari kruh. Uživo u Firenzi nije me se dojmila kao što me se dojmila fotka na webu Yella. Karmela Vukov Colić u svoju je knjigu Kuhinja života sa svojih putovanja uvrstila toskansku razglednicu – salatu panzanellu. Već vas čujem: niš, baš niš! Ma nemojte, za promjenu pripremite i – kušajte! Ako ste bili u Toskani, okusi će vam vratiti lijepa sjećanja, a ako niste, zacijelo ćete planirati barem vikend. Uz to, možete osmisliti i vlastite inačice, kao što sam učinila ja. Sretno i ukusno vam bilo.

Toskanska juha ribollita 

Jednostavna juha ribollita, samo je prema ukusu pospite sirom ribancem (Fotografija Božice Brkan / Oblizeki)

Sastojci (za 4 tanjura)

malo celera (stabljika ili korijen)
1 češanj češnjaka
200 g kelja ili blitve
150 g krumpira
1 manji crveni luk
1 mrkva
50 g sira grana padano
1 konzerva pelata
1 konzerva bijeloga grana
bijeloga vina po ukusu
1 kriška staroga kruh po ukus
sol, papar
biljno ulje
maslinovo ulje

Priprema

Luk, mrkvu i celer, češnjak te žilu kelja ili blitve odvojeno sitno nasjeckajte i popržite na ulju. Dodajte oguljen i na kockice narezan krumpir i zalijte ga da se kuha. Kad je dopola kuhan, dodajte listove zelenog povrća narezanog na veće komade, a pred kraj kuhanja dodajte zgnječene pelate i bijeli grah, koji također po želji možete malo zgnječiti. Po potrebi pri kuhanju lagano podlijevajte. Na kraju dodajte začine prema želji, a poslužite s kockicama staroga ili poprženoga kruha da se juha odnosno varivo zgusne.

Toskanska salata panzanella

Panzanella – sastojci i priprema jednostavni, raskoš za oči i nepca (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)

Sastojci (za 1 tanjur)

1 velika čvrsta ili više malih rajčica, može i u različitim bojama
1-2 kriške staroga kruha narezanoga na kockice
1 mala glavica luka
1 češanj češnjaka
senfa po ukusu
malo octa
maslinovo ulje po ukusu
sol, papar
papar
bosiljak, peršin
nekoliko listova matovilca po želji

Priprema

Rajčicu narežite na kocke i lijepo je složite na tanjur naizmjence s kockicama kruha i luka, a zatim dodajte i bosiljak i peršin ili nekoliko listova zelene salate odnosno matovilca. Ako vam je češnjak prejak, njime natrljajte kruh. Ostavite da se ohladi u hladnjaku. Zatim izmiješajte maslinovo ulje, ocat, sol, papar i senf te tim preljevom prije posluživanja salate poprskajte povrće.

Nije naodmet

Ako nemate staroga kruha, možete ga zamijeniti gotovim tostom ili ga popržite u tosteru ili u pećnici. Želite li da bude hrskav, možete ga dodatno poprskati uljem, koje zatim smanjite u preljevu.

 

Objavljeno 24. veljače 2021.

Primajte RSS novostiBesplatne i brze

Božica Brkan

Piše Božica Brkan

Božica Brkan , utemeljiteljica i glavna urednica internetskog magazina Oblizeki, autorica je brojnih tekstova i knjiga o hrani kao što su kultni “Oblizeki – Moslavina za stolom”, “Enciklopedija špeceraja” te petnaestak kuharica bestselera, najnakladnijih u nas, od kojih su neke prevedene i na više jezika (“Hrvatska za stolom”, “Mediteran za stolom”, “Hrvatska jela na suvremeni način, “Slastice u Hrvata”, serijal “Mala škola kuhanja” itd.). Od 1993. do 2009. uređivala je Večernjakov prilog četvrtkom Vrt.

Nema komentara

Komentirajte

RSS kanalBesplatna i brza!

RSS kanal omogućuje vam da doznate kada su se na određenoj web stranici pojavio novi sadržaj, u ovom slučaju Oblizeki. Štedite vrijeme i uvijek ste prvi informirani.