Stajun od lumblije ili veloluško Prvo međunarodno virtualno natjecanje u izradi lumblija
Ne mogu se sjetiti jesu li moji graničari, moji Moslavci, imali običaj o Sesvetama, o Svim svetima, idući na groblje spremati neko posebno jelo kao što Splićani imaju bobiće, favete o kojima sam pisala 1. studenioga 2011., ili kao što Korčulani imaju lumbliju. Pisala sam davno, također još 2011. na Oblizekima tekst Lumblija – korčulanski okus ljubavnog nezaborava, zahvaljujući prof. dr. sc. emer. Nikoli Miroševiću, koji mu ju je darivao kao okus svoga otoka. Raspisala sam se, istraživši je, o blatskoj, blajskoj, a sada imam priliku ispričati priču o velaluškoj lumbliji. Neću ni pitati jesu li recepturu i onamo donijele Brajke udate u Vela Luku?

Veloluška lumblija – nadahnuće za fotografiju? (Fotografija TZO Vela Luka / Oblizeki)
Mnogi će se odmah sjetiti Olivera Dragojevića i kad ja vidim modro more i zelene obale, zakantati ću ovu pismu za tebe, pa Vela Luku mala ne zaboravi… Samo usputno podsjećam na više od dva vijeka staru priču o slastici, koja je ostala i održala se od Napoleonovih osvajanja Dalmacije, poput primjerice samoborskog bermeta i muštarde. Ime joj navodno potječe od rastanka vojnika-pekara koji je lokalnoj djevojci darivao slasticu uz riječi n’ublie, ne zaboravi me, što je ona upamtila kao lumblija, zadržavši ime i za spomen-slasticu. Pretpostavlja se da je vojnik bio Korzikanac, jer se sličan kolač peče i na Korzici.
Kad je lumblija stvarno prvi put došla na otok ne može se točno tvrditi, pišu i Dinko Oreb i povjesničar i etnolog Tonko Barčot i drugi, no, zaključuju, sigurno se može svrstati u kontekst svisvetskih običaja koje je katolička crkva uvela u 7. stoljeću. Lumblija, kao obredni kruh koji se u prošlosti darivao kumovima i starijiim članovima obitelji, ima sličnosti s lojenicom koja je karakteristična za istočni dio otoka, a i datumi se gotovo preklapaju, jer se lumblija vezuje za kraj listopada, a lojenica za blagdan sv. Martina, odnosno početak studenoga. Barčot je iz svega toga zaključio kako je lumblija otočka, pekla se u svim mjestima, a zadržala se na zapadnom dijelu otoka.

Najmlađi izlagači na jednoj od prethodnih Stajuna od lumblije (Fotografija TZO Vela Luka / Oblizeki)
Štoviše, od prigodnoga kolača postala je otočkim suvenirom, a umjesto dosadašnjega lokalnoga natjecanja uživo, Turistička zajednica Vela Luke je, uz ona četiri slavna stađuna iz pjesme, također Velaluške Meri Cetinić, osmislila i (sad već peti!) Stajun od lumblije, višednevnu priredbu od 26. listopada do 4. studenoga, ali i prvo online natjecanje u pripremi, preciznije u snimanju pečenja. Prvo međunarodno virtualno natjecanje u izradi lumblija!

Usporedno ocjenjivanje lumblije (Fotografija TZO Vela Luka / Oblizeki))
O njemu me je šire obavijestila zaljubljenica u Vela Luku Zdravka Škugor, s kojom sam svojevremeno surađivala na sad već etabliraim, zaštićenim i vrlo uspješnim samoborskim suvenirskim poslasticama – Marijinoj torti i rudarskoj greblici:
Fotografije se mogu slati od 26. listopada do 2. studenog elektronskom poštom na email adresu visitvelaluka@gmail.com. Bit će objavljene na Facebook stranici Vela Luka Tourist Board u foto albumu pod nazivom Prvo međunarodno virtualno natjecanje u izradi lumblija. Prijaviti se mogu natjecatelji bez obzira gdje se fizički nalaze. Ove godine natjecanju se mogu pridružiti i oni koji ne žive u Veloj Luci ,a njeguju tradiciju izrade lumblije. Svaki natjecatelj može sudjelovati samo s jednom fotografijom, a nagrađuje se tri fotografije s najvećim brojem oznaka sviđa mi se. Fotografija iz albuma koja dobije najviše lajkova pobjednik je ovog virtualnog natjecanja. Stoga, pozivaju se svi da svoju omiljenu slasticu fotografiraju i sudjeluju u Prvom međunarodnom virtualnom natjecanju u izradi lumblije! Za sve dodatne informacije obratite se na kontakt: TZO Vela Luka, email: direktor@tzvelaluka.hr, tel. 020/813 619.

S jedne od festivalskih radionica – priprema lumblije (Fotografija TZO Vela Luka / Oblizeki)
Tijekom ovoga tjedna održavaju i radionice za osnovce i srednjoškolce te vrtićku djecu, a mediji pronose priču upućenih kao što je savjetnik i instruktor za gastronomiju i ugostiteljstvo, vitez gastronomije sredozemnih i europskih regija Josip Žuvela u povijest i pečenje lumblije. Je li moguće da se, sad kad se zbog epidemijskih ograničenja lokalne slastičarke ne mogu kao prijašnjih godina ogledati u svojoj batinskoj, običajnoj slastici, brže približimo i zemljopisnoj zaštiti još jedne hrvatske jestvine? Pogotovo jer se u nju umijesi dojmljiva raskoš dalmatinskih, mediteranskih okusa i mirisa, od grožđica, oraha i bajama, limuna i naranče do rozolja ili travarice, maslinova ulja, a zatim i začina iz različitih dijelova svijeta, koji nekad nisu baš bili ni jeftini poput cimeta i muškatnog oraščića, klinčića, anisa, korijandra… A uza sve drugo i nedavno na razini EU zaštićeni varenik! Pisala sm i o bračkome i o pelješkom!

Još nadahnuća za pripremu, fotografiranje i – kušanje (Fotografija TZO Vela Luka / Oblizeki)
Ukratko, priča vodi tome da od prigodnoga kolača zahvaljujući Stajunu od lumblije sama lumblija postane okus prepoznatljiv mnogo šire u zemljama kamo su odavno iseljavali Korčulani, a i svi koji se vole ogledati i pečenju dobroga kolača.
Lumblija iz Vela Luke

Veloluška lumblija s dijelom sastojaka (Fotografija TZO Vela Luka / Oblizeki)
Sastojci
- 1 kg prosijanog brašna
- 20-30 g suhoga kvasca ili 60-100 g svježega kvasca
- 250 g šećera
- 100 g grožđica, opranih i natopljenih preko noći u vareniku ili u rakiji
- 100 g oraha, grubo sjeckanih
- 100 g bajama, poprženih i grubo sjeckanih
- 1 čajna žličica mljevenog cimeta
- 1 čajna žličica mljevenog muškatnog oraščića
- 0,5-1 čajne žličica mljevenog klinčića
- 0,5-1 čajne žličice mljevenog anisa
- 0,5-1 čajne žličice mljevenog korijandra
- naribana korica 1 limuna
- naribana korica 1 limuna 1 naranče
- 2 vrećice vanilin šećera
- 1 čajna žličica soli
- 1 dl varenika
- 1 dl rakije (od ruža ili travarice)
- 1 dl maslinova ulja
- 50-100 g rastopljena maslaca ili masti
- mlaka voda
Priprema
U prosijano brašno uz dodatak suhoga kvasca, začina i šećera dodate popržene grubo sjeckane bademe i orahe te vareniku ili u rakiji namočene grožđice i sol. Radite li sa svježim kvascem, napravite rupu u smjesi brašna i dodataka u koju dodajte aktivirani svježi kvasac. Smjesi zatim dodajte maslinovo ulje i otopljenu masnoća te varenik i rakiju. Sastojke mijesite da se dobro povežu u tijesto, prema potrebi uz dodatak mlake vode. Tijesto ostavite na toplome da se volumen udvostuči. Uzašlo tijesto se premijesite i oblikujte u kuglice tijesta ujednačene mase te ostavite da se volumen poveća.
Ovako oblikovan kolač stavite u lim za pečenje u pećnicu prethodno zagrijanu na 200 °C te ga pecite 15-20 min. Nakon toga temperaturu smanjite na 180 °C ili čak 150 °C te pecite još oko 30 min da poprimi tamnosmeđu boje. Kad je lumblija pečena, premažite je rakijom ili varenikom i pospite krupnim kristalnim šećerom.
Nije naodmet
Lumbliju snimite da budu što lješi i kolači fotografija i pošaljite na natjecanje!
Objavljeno 29. listopada 2020.
Splitski bobići, šibenske favete, tršćanske favette triestine slade bademima i životom uza Sve svete
Varenik s Pelješca – novost iz prošlosti starije od Dubrovačke Republike
Nema komentara