Julikina kuharica iz Samobora ili obiteljskom igrom do dobrih jela i – dobrih navika
Danas dječje kuharice više ni u nas nisu rijetkost. A nisu ni uniformirane. Iako vrlo klasična, Julikina kuharica iz Samobora Vlatke Lamot Lajšić u izdanju Meridijana, vrlo je zanimljiva i kao slikovanica i kao priča, a pogotovo jer navodi cijelu obitelj da u kuhinji i za stolom zajedno priprema jela, blaguje i međusobno se odgaja. Ne samo za stol i hranu!
Kad nam je sin Ivan B.B. bio dječačić, nisam se uspijevala načuditi zašto, recimo, nemaju gimnastiku za cijelu obitelj, da svi troje možemo zajedno vježbati. Nešto slično, zajedničko, mogli bi, mislila sam, organizirati i za druge stvari, kuhanje na primjer. Čak se i meni, koja sam učila kuhati prema literaturi(!?), svidjelo kada sam uočila neki tečaj na kojem su kuhale mama s kćerima, poslije TV emisiju u kojoj se međusobno natječu parovi mama i kćeri/sinova.
Da dijete nauči pripremiti jelo…
Vrlo sam ozbiljno, davno, predlagala prijateljici da napravimo kuharicu-početnicu u kojoj kuhaju baka i unuka prema njezinu živom slučaju. Nismo to napravile, jer su njih dvije prestale zajedno kuhati, unuka je poodrasla u tinejdžericu koja voli kreirati, ići na radionice kuhanja i jesti trendovsku hranu koju ne može skuhati, počevši s čizburgerima i čizkejkom. No, mojem je sinu moja mama ostavila zapisane recepture svojih jela koja je kao dijete najviše volio, sve od mljevenoga mesa: faširance, ćufte, bolonjez, sarmu…

Upoznavanje s kuhinjskim priborom
Za djecu sam svojedobro uređivala strip-serijal jela koja djeca mogu pripremiti i kad su sama doma, najčešće s ključićem oko vrata. Najvažnije da se ne porežu ili ne ispeku, pofure, izazovu požar.
Samoborci kuhaju

Mama i dijete
To me je više oduševila Julikina kuharica iz Samobora, koja uopće i ne mora biti iz Samobora, predstavljena sredinom prosinca 2016. u Gradskoj knjižnici Samobor. Napisala ju je Vlatka Lamot Lajšić, a objavila izdavačka kuća Meridijani. Kroz priču izmišljene djevojčice, a na djeci primjeren način, autorica donosi i objašnjenje kuhinjskih pomagala, pravila uravnotežene i raznovrsne prehrane i sl.

Jednostavno, a veselo
Na koricama Julikine kuharice tumače:
Najvažniji je cilj ove knjige da djeca i njihovi roditelji provedu kvalitetno vrijeme kuhajući i uživajući u zajedničkoj pripremi obroka. U tom vremenu događa se čarolija jer djeca i roditelji komuniciraju, smiju se i zabavljaju, uče i usvajaju neke nove radne navike, poput pranja namirnica, rezanja i miješanja voća i povrća, postavljanja stola, posluživanje jela i na kraju pranja posuđa koje se koristilo u pripremi. Stoga, izdvojite vrijeme za kuhanje sa svojom djecom i uživajte u receptima Julikine kuharice, a zasigurno ćete se na kraju zasladiti i ukusnim jelom.
Djevojčica koja priča priču Julika Kuhar poziva se na staru bilježnicu svoje bake na čijim je koricama pisalo Moja kuharica. Donosi četrdesetak recepata kao što su: maštovite žitarice, njam njam jogurt, frape od banana, vruća čokolada, šareni omlet iz pećnice, zelena salata s limunom, salata od rajčice i mozzarella, salata od tunjevine s tjesteninom, crveni makaroni, rižoto od boba, fritata s tikvicma, krumpir u kaputiću, grah čušpajz, samoborski gužvanac, popečci od tikvica na zdravo, quiche lorraine, zapečeni grah, bataci s medom i sezamom, samoborska sirnica, burek, domaći rezanci, voćna salata na zdravo…
Pedagoški i nutricionistički za preporuku

Ona je napravila slatke kuglice
Kao što možete prosuditi i prema jeziku, izostavljena su nepotrebna prefetanja koja bi djecu samo opterećivala. Lijepa poput slikovnice, duhovita, zabavna, nepretenciozna, edukativna, a izuzetno cijenim što se ne inzistira kako je sva zdrava i fina, iako sve to i jest, nego gotovo uobičajena, a praktična i zabavna.

Kako ispeći male sirne poljupce?
Nutricionistica Jelena Pugelnik u recenziji, uz drugo, kaže.
Julikina kuharica iznimno je koristan priručnik za djecu koja žele naučiti kuhati ili trebaju ideje za usavršavanje vlastitih recepata. Autorica nas pričom o djevojčici Juliki i njezinu psu uvodi u čaroban svijet u kojem mašta i kreativnost stvaraju ukusne recepte te pridonose stvaranju novih prehrambenih navika. Činjenica je da zbog nedostatka vremena odabiremo kupovnu nezdravu hranu, čime gubimo doticaj s onime što hrana doista znači. U knjizi je objašnjeno što nam hrana daje, što ona znači za naše tijelo te što bi sve trebalo biti na našem tanjuru kako bismo znali da unosimo dovoljno nutrijenata. Druga važna stvar jest to što kuhanje s djecom pridonosi njihovu razvoju jer postaju samostalnija, sigurnija i stvaraju nove radne navike. Autorica je u knjizi objasnila sva pravila vezana uz higijenu namirnica, eventualnih opasnosti pri pripremi hrane te naglasila da se u procesu kuhanja istinski uživa i raduje. Recepti su jednostavni i raznovrsni pa se u knjizi mogu pronaći recepti tradicionalne samoborske kuhinje, francuske i talijanske kuhinje, zdrave inačice nekih nezdravih obroka te razne ideje za rođendanske proslave. Uz svaki recept autorica je dala još nekoliko savjeta i ideja kako jelo učiniti zdravijim ili drugačijim od onoga kako smo ga pravili prvi put. Recepti su popraćeni fotografijama i detaljnim opisom svakoga koraka tijekom kuhanja.
Pohani kruheki

Duplerica s pohanim kruhekima
Pohani kruh, francuski kruh, prženice… mnogo je naziva za ovo ukusno i kalorično jelo. Isprva ga Julika nije voljela praviti, ali sada sve češće uživa u pripremi pohanoga kruheka. Kad joj dođe “aunty” Laura iz Swindona u Engleskoj, njezin prvi samoborski doručak je uvijek pohani kruhek.
Sastojci
2 jaja razmutiti
pola šalice mlijeka
1 stari odstajali kruh (štruca), zdravije je koristiti integralni kruh ili tamniji kruh sa sjemenkama
prstohvat soli
1. U posudi razmuti dva jaja. Dodaj šalicu mlijeka i prstohvat soli.
2. Dobro promiješaj (istrajbaj)!
3. Stari kruh nareži na šnite debljine tvog prsta (ne predbele).
4. Umoči šnitu po šnitu kruha u jaja i odmah stavi na zagrijanu tavu.
5. Peci dok kruh ne bude lijepe zlatnosmeđe boje.
Ideje i savjeti
Postoje razne varijante ovog jela, neke su slatke, a neke slane. Julika voli pojesti kruh u slanoj varijanti. Francuska varijanta je slatka, jer oni kruh posipaju šećerom u prahu ili preliju javorovim sirupom.
Objavljen 10. siječnja 2017.
Preporučujem na Oblizekima srodne teme:
http://oblizeki.com/najbolji-medenjak-16-kriskih-oblizeka-11819
Nema komentara