Doboš torta Smiljke Mihelje najbolja slastica 22. Kriških oblizeka
Samo hrabri imaju smjelosti peći klasične slastice, pogotovo za ocjenjivanje. I pogotovo ako ih peku prvi put u životu, kao što je Smiljka Mihelja iz Okešinca nakanila za 22. Kriške oblizeke ispeći Doboš tortu i to ni manje ni više nego prema receptu slavne Marthe Stewart, koji joj je na internetu izguglao suprug Ivica. No, zanimljivo, nije odabrala neku jeftiniju, tobože moderniju varijantu s keksima, pudingom i sl. nego – pravu.

Smiljka Mihelja s dvostruko nagrađenom tortom pred novinarskim kamerama i mikrofonima (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)

Kako bi slatki festival mogao proći bez najmlađih iz DND Vladimir Nazor Križ, koji su pekli i prodavali palačinke? (Miljenko Brezak / Oblizeki)
Šezdesetipetgodišnja baka, kako su je prozvali kolege novinari, i prije je različitim slasticama bila među nagrađivanima na ovome humanitarnom, slatkom festivalu prijatelju djece, a sad je njezin torta ocijenjena najvećim brojem bodova i Grand Prixom Mira Todorić, koji joj je uručila Ivana Bekavac, unuka dugogodišnje dobročiniteljice festivala. Kako je bio vlažan dan, čak je i ocjenjivački sud navijao da se krasno izveden karamel do otvorenja izložbe ne savije!

Zaključni pogled za konačnu ocjenu i poredak (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)

Prosudbeni sud koncentriran na 146 slastica (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Ocjenjivački sud, kojem je predsjedala, sa Palmom Klun Posavec i osnivačica festivala i urednica naših Oblizeka Božica Brkan, te članovi Ana Šatović, Ivana Bekavac i Marko Pranjić, najboljima je ocijenio slastice: Bakina sunca Jane Krivec, Mrs. Pumpkin kocke Božice Glavaš, Bečki keksi Barbare Halaček, Baklava Janje Kamenjašević, Ledene kiflice od masti Dragice Sopjan, Torta S okusom mora Nikoline Horvat Rabuzin, Torta od mrkve i sira Paule Vuksan, Medena Kata Dominika Diklića i Pita slastičarku Katice Lehki, Savijača sa sirom i tikvicama Dijane Korman i Ferrero Rocher baklava Jasmine Štimac Bosankić. Bilo je još zanimljivih među ove godine, ne računajući donirane, 146 slastica prijavljenih za ocjenjivanje koje tradicionalno organizira Društvo Naša Djeca Vladimir Nazor Križ.

Publika je gledala, kušala i – snimala. Za nadahnuće? (Miljenko Brezak / Oblizeki)

Samo dio vrijednih aktivistica koje su razvrstavale kolače(Miljenko Brezak / Oblizeki)
Tortu dobošicu neki uvrštavaju čak u tri mađarska najjela, a vodiči se utrkuju tko će ponuditi mjesto u Budimpešti gdje se može zasladiti baš najboljom dobošicom. Bilo kako bilo, nema dvojbe da pripada svjetskim klasicima. Kreirana je za nacionalnu izložbu u Budimpešti 1885. na koju su došli Franz Joseph I s kraljicom Elisabetom. Poznato je koliko su se ugarski slastičari utrkivali tko će za njih ispeći zanimljiviju slasticu, među ostalim i kremšnitu u još postojećoj slastičarnici Ruszwurm Cukrászda na Budimu, a slavni slastičar József C Dobos kreirao je tortu od kora finoga biskvita premazanih čokoladnom maslačnom kremom i ukrašenom karamelom. Kasnije su joj dodani i orasi ili lješnjaci ili bademi ili…

Božica Brkan za Otvoreni radio Ivanić: kakve su bile slastice ove godine? (Miljenko Brezak / Oblizeki)

Ivana Bekavac predaje najvišu nagradu festivala koja nosi ime njezine bake Mire Tododrić, dobročiniteljice festivala od početka (Miljenko Brezak / Oblizeki)
Danas je ima u nebrojenim izvedbama, od najjednostavnijih do najsloženijih. S veseljem pamtim popularnu i neko vrijeme vrlo omiljenu doboš tortu četvrtastu i izduženu, zapravo biskvit pečen u uobičajenom protvanu i prerezan uzdužno popola te nekoliko puta vodoravno i premazan kremom. Odlično je čak i bez drugih dodataka, pa i karamela koji je mnogima nedostižno umijeće ili prijetnja zubima. Gospođi Smiljki odlično je uspio. Čestitke!
Doboš torta Smiljke Mihelje prema receptu Marthe Stewart

Dvostruko nagrađena torta Smiljke Mihelje (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Sastojci
Tijesto
6 žlica maslaca
1 ½ šalica brašna
1 šalica šećera
6 jaja
¼ žličice soli
1 vanilin šećer
½ žličice ekstrakta badema
Krema
2 ¼ šalice šećera
½ šalice slatkog vrhnja
2 šalice maslaca
9 bjelanjaka
1 vanilin šećer
3 žlice vode
1 žličica limunova soka
Priprema
Na pari miksajte šećer, jaja i sol 3 min, zatim maknite s pare i miksajte još 6 min. Dodajte dio brašna na dva puta. U manjoj posudi pomiješajte maslac, vanilin šećer i ekstrakt badema te smjesi dodajte jaja i šećer te ostatak brašna, pa izmiješajte. Podijelite smjesu u šest dijelova i svaki dio biskvita pecite u kalupu za pečenje ili na papiru za pečenje na 180 °C 5 min. Kremu pripremite tako da zakuhate vodu sa 1 1/4 šalicu šećera da se šećer otopi i kuhajte da šećer poprimi jantarnu boju, zatim maknite s vatre i ulijte slatko vrhnje i miješajte te ostavite da se ohladi. Maslac pjenasto izmiksajte. Istucite snijeg od bjelanjaka, preostalog šećera i maknite s pare pa miksajte još 10 min. Dodajte vanilin šećer i vrhnje te ujednačite smjesu. Za glazuru zakuhajte šećer, ohladite i načinite trokute. Na gotove kore stavite ostatak kreme, poslažite karamel po vrhu torte i rubove. Ukrasite lješnjacima i sjeckanim bademima.
Nije naodmet
Da biste dobro mogli karamel oblikovati u 16 trokuta, Smiljka preporučuje da to učinite na plastičnom obliku za tortu, najprije iscrtajte, te da pripremite nekoliko – ona je imala čak tri! – dobrih noževa u vrlo vrućoj vodi, kojima ćete vrlo brzo narezati karamel u trokute.
Objavljeno 9. rujna 2019
Nema komentara