U novom Barru čeka vas svjež, fin, ali i žilav lososom i junetinom napunjen ‘bagel’
Prolazeći prošloga tjedna Trgom bana Jelačića u Zagrebu uz Barr, pomislio sam kako bi mi dobro u tom trenutku sjeo taco – odnosno kako bi jedna moja kolegica rekla – taco, taco, taco. Taj izraz će morati zamijeniti izrazom bagel, bagel, bagel nakon što je chef Marin Medak najavio kako Barr s burgera i tacosa prelazi na drugo, originalno poljsko, a u SAD-u i Europi popularno jelo: Bagel.
Zašto uopće napustiti burgerre?
Nakon što je Medak otkupio partnerske udjele u sva tri popularna brenda koje je pokrenuo sa chefom Tvrtkom Šakotom, među njima i Barr, bilo je pitanje kakve će promjene uslijediti. Medak je za Oblizeke objasnio kako, nakon što je Xato postao Rougemarin City, jednostavno nije imalo smisla imati ponudu hamburgera imati u odvojenom lokalu.
Ponudu burgera ćete tako naći u susjednom Rougemarin Cityju u Petrinjskoj, dok ćete u Barru isprobati malo drugačije pecivo, ali i punjenje. Tacosi se na žalost ne sele u Rougemarin, jer Marin navodi da bi im izrada tacosa bila organizacijski prezahtjevna za City, a bez prave organizacije to ne bi bilo na razini na kakvoj ih je radio njegov prijatelj i bivši partner Šakota.
Bagel je turistov najbolji prijatelj
Bageli su vjerojatno jedan od najpopularnijih brzih obroka koje ćete u vitrinama bistroa i kafića širom Europe, SAD-a, ali i drugih popularnih turističkih lokacija. Jedan od razloga popularnosti ovog jednostavnog peciva širom svijeta svakako je i razlog zbog kojeg bi Barr mogao biti još uspješniji nego dosad – američki turist.
U 2017. godini su prema podacima Hrvatske turističke zajednice građani Sjedinjenih Američkih Država ostvarili najviše noćenja (1.4 milijuna) od svih građana zemalja izvan Europe, a upravo je u SAD-u bagel našao svoj dom i najveće tržište. Kao što britanski turisti na godišnjem odmoru požele English breakfast, tako američki požele – bagel.
Zašto pecivo mora biti – bagel?
Na prvi pogled vam je sigurno, kao što je bilo i meni, pecivo kao većina drugih. Jedina vidljiva razlika jest karakteristična rupa koja je povijesno olakšava transport ovakvih i sličnih peciva na štapu. Bagel se od sličnih “peciva s rupom” kakva su postojala od davnina u Egiptu i Siriji, razlikuje po tome što se – kuha.
Kako je za Slate objasnila jedna Poljakinja, poljska legenda kao podrijetlo bagela navodi pekara, koji je u znak zahvalnosti poljskom kralju Janu Sobieskom za obranu Beča od turskih osvajača, napravio pecivo u obliku kraljevog stremena te ga nazvao beugel. Beugel na njemačkom, dakako, znači stremen. U SAD su potom krajem 19. stoljeća bagel doveli istočnoeuropski imigranti, a 1907. je već pokrenut Međunarodni sindikat pekara bagela u New Yorku, američkoj prijestolnici ovog peciva.

Foto: Rougemarin
No nemojte očekivati da ćete u Barru naći bagel kakav biste, uz šalicu razvodnjene američke kave, pojeli u New Yorku. Razlog tome je, kako Medak objašnjava, specifičnu “žilavost” ovog peciva na koju hrvatski konzumenti zasad nisu naučeni. Celijakičari na žalost neće naći bezglutensku verziju bagela, jer kako Medak navodi, bagel bez glutena jednostavno ne bi bio isto pecivo.
Rezultat je to specifičnog načina pripreme koji uključuje već za bagel specifično kuhanje desetak sekundi, pečenje bez skoro imalo masti, kao i korištenje visokoproteinskog brašna koje u praksi znači i manje kalorija. Bagelovi se rade u Rougemarinovoj vlastitoj pekarnici u sklopu originalne Rougemarinove lokacije u ulici Frana Folnegovića.
Bagel za doručak, ručak, poslije kave, ali i prije piva
U ponudi će biti nekoliko vrsta bagelova, što za doručak (Barr radi od 8:30), što za ručak po vrlo prihvatljivim cijenama od 25 do 40 kuna, a možete uzeti i pecivo uz kavu za doručak:
- Bagel – 4,50 kn
- Bagel s makom – 4,50 kn
- Bagel s makom, sezamom, češnjakom i lukom – 4,50 kn
- 5 Bagelova + 1 na dar – 22,50 kn
- Bagel s maslacem – 8,00 kn
- Bagel sa creme fraiche i vlascem – 12,00 kn
- Bagel s kajganom od 2 jaja – 13,00 kn
- Bagel s namazom od lososa – 16,00 kn

Foto: Ivan Brezak Brkan
Za kasnije u danu, u Barru ćete naći bagel sendviče:
- Bagel s tanko rezanim kuhanim butom, brie sirom i chutneyjem od kruške i grožđica – 24,00 kn
- Bagel s kajganom od 2 jaja i hrskavom pancetom – 26,00 kn
- Bagel s namazom od svježeg lososa kuhanog u court bouillonu te mariniranog lososa sa creme fraiche i citrusima – 32,00 kn
- Bagel s pečenom paprikom, patliđanom začinjenim s maslinvim uljem, češnjakom i chili papričicama, cherry rajčicom s mješavinom mladih salata i salsa verde umakom – 36,00 kn
- Bagel s roast beefom odnosno pečenim mariniranim junećim hrbtom, topljenim cheddar sirom i chipotle majonezom – 36,00 kn
- Bagel s mariniranim lososom s citrusima i namazom od creme fraiche s vlascem – 36,00 kn
Ako se umjesto bagela želite zasladiti hlapom, u ponudi ćete naći nekoliko jela; od gustog, kremastog bisquea od jastoga, grilanog hlapa pa sve do klasičnih lobster rollsa. Za grickanje pak uz neko laganije pivo ili vino možete uzeti krokete od hlapa, riže i mozzarelele koji su izuzetno slasni s japanskom majonezom.

Foto: Rougemarin
Osobno su mi se najviše svidjela ova dva posljednja bagela. Prvi, s pečenim junećim hrbtom, radi klasične kombinacije odlično mariniranog mesa s topljenim sirom koja sjeda bolje od većina zagrebačkih burgera. Imam osjećaj da ću ga sljedeći put zaliti točenom Novom rundom čiju IPA-u Bar R ima u ponudi.

Foto: Rougemarin
Bagel s lososom je pak tako osvježavajući da će odlično sjesti na tople ljetne dane, posebno uz lagani gin tonic (Barr u ponudi ima Aviationov gin, ali na žalost samo Schweppes tonic) ili pak neku osvježavajuće citrusno ili crveno pivo poput San Servolovog točenog crvenog crafta.
Zašto birati između hlapa i bagela?
Poput drugih jela koja je lako dijeliti, bagelovi možda nisu baš krumpirići, ali svakako preporučujem da – dolazite li s grupom ljudi u Barr – naručite nekoliko različitih bagelova, jedne role s hlapom te krokete – i podijelite ih. Sva jela će vam rado narezati na polovine, što Barr čini kao savršenim mjestom za obrok prije izlaska u grad (Barr radi do 23 sata) ili nakon posla.

Foto: Rougemarin
Prošli tjedan je moj kolega Josip u Netokraciji poželio probati lobster roll nakon što je vidio da smo posjetili Rougemarinovu prezentaciju bagelova pa za njegov rođendan isto nismo odlučili birati:
Medak zaključuje da mu se za bagel odlučio, jer je jelo koje će naći svoje ljubitelje u građanima, kao i posjetiteljima Zagreba, ali i zato što može biti doručak, ali i večernji obrok uz pivo. Bagelove možete probati u Bagel and lobster Barru u Jurišićevoj 2a u Zagrebu, a aktualne vijesti o ponudi na njihovoj Facebook fan stranici.
pozz,
Zakaj se zove barr s dva ”R”..!?
Beugel na njemackom, dakako, ne znaci apsolutno nista