Zeleni koprivini rezanci gospođe Mirjane iz Koprivnice
Odlična juha od koprive na gastronautskoj večeri u krčkoj Marini, koju je prezentirala Katica Jurešić iz tamošnjeg restorana Pod Prevolt osvježavajuće i moćno zelena kao da je iz Lorcina stiha, a bez imalo vrhnja za kuhanje – podsjetila me kako sam za proljeće odnosno vrijeme kad su koprive najpogodnije za berbu i kuhanje ostavila portret Mirjane Šeb-Čižmešija. Upoznala sam je prilikom gastroizleta gastronauta u Podravinu odnosno u Đurđevac i njezinu Koprivnicu, gdje ima restoran Klas.
No više me se dojmila tema kopriva, koju sam imala priliku upoznavati kroz priredbe u tome gradu koji je i nazvan po tome samoniklom bilju, draču, a koje su njemu u čast pripremali maštoviti Koprivničani, osnovavši čak i posebnu udrugu, Koprivica, kuhajući s koprivama različita jela te čak objavivši kuharicu s takvim recepturama.
Koprivnički koprivnjaki
U Klasu smo najprije nazdravili vrlo zanimljivim Đorđevićevom likerom od kopriva, a zatim nam je iz kuhinje Mirjane Šeb-Čižmešija slijedila prava zelena rapsodija: biskvitna rolada sa svježim sirom i prženim sezamom, koprivine košarice s bučinim sjemenkama, koprivničke pogačice, zelene lazanje od kopriva sa šampinjonima i vrganjima, široki zeleni rezanci na podravski način, pileći file pržen u lješnjacima, tortice od palente i koprive, makovnjača i orahnjača s koprivom te koprivina pita s jogurtom i brusnicom, klipići s koprivom.
Tek smo potom upoznali koprivnjake, čajno pecivo od koprive i lješnjaka te medenjake s koprivom. Sadržavaju najmanje 10 posto koprive, uz sve druge klasične sastojke. Njih prodaje i lijepo pakirane. Međutim, zvijezda njezine proizvodnje je tjestenina s koprivama Zeleni obrok zdravlja. Široki rezanci koji zaista i poslije kuhanja ne blijede, poput primjerice onih sa špinatom, nego ostaju lijepo zeleni i ukusni.
Da bi znala što stavlja u svoja jela koprivu – sije sama
Gospođa Mirjana ispripovijedila mi je kako se ovim poslom počela baviti prije petnaestak godina, a unatrag pet-šest osobito se ozbiljno okrenula ne smo proizvodnji rezanaca i jela s koprivom nego i uzgoju koprive. Nije se željela oslanjati na branje, to prije što su količine (mnogi ih beru, a ima ih sve manje) ograničene, a nikad nije znala na kakvome tlu raste ta samonikla, divlja kopriva, pa se okrenula ekouzgoju i sjetvi na svojoj njivi – gle čuda: tko je pak sijao koprivu!? – kako bi neprestano mogla kositi i brati mladu koprivu i podmađivati svoj usjev u korijenu. Koliko brine o sirovini kazuje i to što je orezuje čak i u određeno doba dana. Kaže: najbolje ujutro. Koprivu i zamrzava, jer joj se tržište širi do Zagreba, Rijeke i drugih gradova i to ne samo preko sajmova nego i u redovitoj prodaji.
Što učiniti s koprivom Mirjana Šeb-Čižmešija istražuje i u domaćoj izvornoj podravskoj kuhinji, gdje se kopriva koristila osobito mlada u proljeće, kad nije bilo mnogo povrća u vrtu. Kod nas u Moslavini kopriva se uglavnom koristila za ishranu podmlatka peradi (purice, pilići, guščići, pačići), a više je poznajem po žetelačkoj pjesmi “Koprivica malena, tri mi polja pokrila, a četvrtog ne mogla…” te po koprivnjači, utrikariji, koju sam redovito dobivala jedući dude, murve te po mjehurima koje mi je ostavljala u crvenilu i svrabu na golim nogama kada bismo se neoprezni zaigrali u raskošnim koprivama uz plotove i živice te zabačene dijelove dvorišta, vrta, njiva…
Ne zadovoljavajući se, kao većina restorana ponuditi krem juhu (više vrhnja za kuhanje negoli koprive!) i ukrasni čips od koprive na mesu, gospođa Mirjana radoznalo istražuje i šire. Pogotovo otkako je raširen trend zdravoga način prehrane. Osim što ističe kako je njezina hrana pripremljena po principima HACCAP-a, podsjeća kako se list koprive, žare, lat. Urtica dioica, od davnina koristio u prehrani jer je dokazana njegova ljekovitost i korist za opće stanje organizma:
Kopriva je prirodni koncentrat vitamina i minerala te biljnih boja.. Sadržava mnogo klorofila, od minerala ima kalcija, kalija, željeza i fosfora, a od vitmina C i A. Flavonoidi pozitivno djeluju na stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Uz to ima i jako antibakterijsko djelovanje.
Zeleni rezanci od koprive i vrganja s pilećim prsima
Sastojci (za 4 osobe)
- 400 g zelenih rezanaca od koprive i vrganja
300 g filea pilećih prsa
150 g crvenog luka
0,5 l biljnog ulja
1,5 dl vrhnja za kuhanje
3 dl pilećeg temeljca
1-2 žličice zelenog papra u salamuri
4 grančice majčine dušice
sol
papar
100 g ribanoga sira parmezana po želji
Priprema
Rezance od koprive i vrganja kuhajte 8 min u kipućoj slanoj vodi. Luk narežite na kockice, a meso narežite ili na kockice ili na trakice. Ulje zagrijte, dodajte luk i prodinstajte i, dodajte piletinu, sol, papar, dinstajte oko 10 min. Povežite s pilećim temeljcem i vrhnjem za kuhanje. Dodajte majčinu dušicu i zeleni papar. Kuhane, ocijeđene rezance prelijte umakom od piletine i pospite grubo naribanim parmezanom. Poslužiti toplo.
Zeleni rezanci od koprive s lješnjacima
Sastojci (za 2 osobe)
- 150 g zelenih rezanaca
- 100 g šećera
- 3 dl mlijeka
- 10 g maslaca
- 50 g lješnjaka mljevenih
- 50 g lješnjaka grubo sjeckanih
- 1 vrećica vanilin šećera
- sok i korica 1 naranče
- cimet po želji
Priprema
Zelene rezance skuhajte u kipućoj slanoj vodi. Karamelizirajte šećer, dodajte grubo sjeckane lješnjake, mlijeko, maslac i lagano kuhajte da se karamel otopi. Dodajte mljevene lješnjake, ribanu narančinu koricu i sok, vanilin šećer i cimet.
Nije naodmet
Želite li voćni okus, možete dodati sirup kompota od marelice, ploške marelice i sl.
Nabujak od rezanaca sa vrganjima i špinatom
Sastojci (za 4 osobe)
- 400 g rezanaca od vrganja
100 g crvenog luka
1 češnjak češnjaka
500 g špinata u listu
0,5 dl biljnog ulja
100 g ribanog sira parmezana
4 jaja
100 g vrhnja za kuhanje
250 g mliječnog namaza
sol
papar
muškatni oraščić
maslac za kalup,
Priprema
Rezance od vrganja kuhajte 8 min u kipućoj slanoj vodi. Luk i češnjak narežite na kockice, špinat operate i ocijedite. Ulje zagrijte, dodajte luk i češnjak te ocijeđeni špinat. Dinstajte oko 4 min da voda ispari, dodajte sol, papar i muškatni oraščić. Izmiješajte jaja, vrhnje, mliječni namaz i parmezan, začinite solju i paprom. Ostavite 2 žlice parmezana. Rezance ocijedite te umiješajte mješavitu vrhnja i špinata. Kalup za tortu namažite maslacem, a izvana obložite alufolijom. Smjesu ulijte u kalup, pokrijte folijom i pecite na 180 * C oko 50 min. Zadnjih 15 min. pecite bez folije. Pečeno izvadite iz kalupa te poslužite toplo, a po želji pospite sa 2 žlice parmezana.
Objavljeno 27. svibnja 2015.
Preporučujem na Oblizekima srodne tekstove:
http://oblizeki.com/krcki-ugostitelji-kuhaju-svoje-i-sve-bolje-14730
http://oblizeki.com/losinj-zanimljiv-za-duge-setnje-i-za-obicne-i-za-gastronomske-14871
http://oblizeki.com/okus-renesanse-u-podravskoj-kleti-13895
http://oblizeki.com/srneca-pisanica-jatagan-proslavila-hotel-picok-u-durdevcu-13837
http://oblizeki.com/slasti-samonikloga-bilja-u-proljece-7-cicak-lat-arctium-lappa-l-1657
http://oblizeki.com/slasti-samonikloga-bilja-u-proljece-5-kopriva-1599
http://oblizeki.com/slasti-samonikloga-bilja-u-proljece-2-tratincica-belis-perennis-l-1518
[…] još neravnopravnih hrvatskih regija: Renesansna kuhinja u Podravskoj kleti u Koprivnici, Kopriva u Klasu u Koprivnici, Gastronomska priča o Đurđevci o picoku u Hotelu Picok u Đurđevcu, Apoksiomenova antička […]
[…] http://oblizeki.com/zeleni-koprivini-rezanci-gospode-mirjane-iz-koprivnice-15057 […]