Talijanski sladoled na krčki način još bolji
Kada su tematske večere na nedavnome gostovanju Gastronauta na Lošinju završavale baš finim sladoledom, tko se ne bi zainteresirao čiji je? Doznasmo na jutarnjem kušanju uz ionako raskošan doručak. Ako je u Bellevueu, prvome otočkom hotelu sa pet zvjezdica puno je, pomislih. Baš fino! Kad tamo, gost je stigao s Krka, Dalibor Jurina predstavio je svoj proizvod Gelati d’oro. Ponovno nas je osladio na krčkoj večeri gastronauta u restoranu Marina. A zatim sam doznala da je i fini sladoled kojim smo se dan za danom sladili u našoj omiljenoj kavanici Beleca u Malinskoj također sladoled iste kuće. Uz drugo, primjerice ime, pogled na more i brodice, omiljena nam je i zbog odlične kave, kolača i sladoleda.

U službi krčkoga turizma: Dalibor Jurina proizvodi sladoled, a Nataša Jurina vodi ured Turističke zajednice (Snimila Božica Brkan / Oblizeki)
U nas je sve prepuno talijanskoga sladoleda, ali je, po riječima vlasnika gospodina Dalibora Jurine, njihov artigiano, načinjen ručno odnosno obrtnički, s velikom pomnjom:
Gelati d’oro Natura visokokvalitetna je slastica proizvedena od vrhunskih sirovina isključivo prirodnoga podrijetla. Bez umjetnih boja, stabilizatora, aroma, emulgatora. Prepolovljen je udio mlijeka i vrhnja, a voćni su posve bez masnoće i mlijeka. Znači, mogu ga jest i preosjetljivi na laktozu, a također i oni koji ne smiju gluten.
Tehnološki neupućena, opisala bih ih kao nježne, kremozne i pune okusa, a majstori tvrde da se radi o tome da koriste samo najbolje sirovine, za vaniliju primjerice madagaskarsku vaniliju bourbon, a za čokoladu dominikanski kakao te belgijsku čokoladu Callebaut, sve s bio oznakom, zatim pijemonski lješnjak itd.

Ekipa Gastronauta degustira u lošinjskome Bellevueu: Marijan Martinjaš iz Međimurskih dvora, Silvija Munda i Tomislav Stiplošek iz GET reporta te Irena Mikac Adamović iz Leader (Snimila Božica Brkan)
Upućenijima će biti jasnije dodam li da kao stabilizante smjese rabe rogačevo i rižino brašno te biljna vlakna, kao emulgator žumance. Na kraju, nije nevažno, vanilija sadržava 16 posto, čokolada 18 posto šećera, dok uobičajeno miječni sladoled sadržava od 16 do 25 posto šećera. Dok industrijski sladoledi sadržavaju primjerice prosječno od osam do 16 posto, a američki i do 24 posto, krčki sadržava mnogo manje: vanilija šest, a čokolada i lješnjak osam posto masnoće.
Pruži li vam se prilika, svakako se osladite ovim sladoledom. Golim. Njemu su suvišne i holipne, kišobrani, tučeno vrhnje, naresci voća…
Ovaj tekst nije plaćen.
Objavljeno 13. svibnja 2015.
Post scriptum:
Od prošloga tjedna sladoled gelato d’oro može se kupiti i u Zagrebu, u Juiceboxu, Vlaška 72.
Preporučujem na Oblizekima srodne tekstove:
http://oblizeki.com/krcki-ugostitelji-kuhaju-svoje-i-sve-bolje-14730
http://oblizeki.com/i-krcki-prsut-i-kucu-krckoga-prsuta-%E2%80%93-srdacno-preporucujem-11701
http://oblizeki.com/krk-grad-i-otok-obecavajucih-okusa-12730
http://oblizeki.com/hobotnica-u-krckom-torkulu-mastovita-delikatesa-vrijedna-kusanja-12733
http://oblizeki.com/krcke-surlice-12735
http://oblizeki.com/vina-belje-%E2%80%93-nova-mlada-i-odlezana-vina-iz-staroga-podruma-7469
[…] Talijanski sladoled na krčki način još bolji […]
[…] http://oblizeki.com/talijanski-sladoled-na-krcki-nacin-jos-bolji-14768 […]
[…] slastica – prirodni sladoled od vanilije s Madagaskara i čokolade iz Dominikane iz radionice krčkoga Gelato d’oro s lošinjskim agrumima. Uz to smo pokušali sljubiti Chardonnay Goldberg ledeno vino Vina Belje. […]
[…] http://oblizeki.com/talijanski-sladoled-na-krcki-nacin-jos-bolji-14768 […]
[…] http://oblizeki.com/talijanski-sladoled-na-krcki-nacin-jos-bolji-14768 […]
[…] http://oblizeki.com/talijanski-sladoled-na-krcki-nacin-jos-bolji-14768 […]