Svečana gibanica s orasima i makom poput kuglofa
Jadranka Blagec, 34-godišnja je kći Nade Tučkar, majka Magdalene (12), Gabrijela (10) i Jane (4) te supruga obrtnika Tomislava, tapetara koji uređuje i namještaj i brodove. Kanila je i ona biti obrtnica, frizerka, završila je i srednju školu za to, ali ni dana nije prala i i bojila te šišala i tapirala kosu. Pošto je 10 godina radila s djecom s posebnim potrebama, opredijelila se za spajanje tradicije i prirodu odnosno za sadnju vinograda i starih sorta voćaka, cvijeća… Sudjeluje u razmjenama sjemena starih sorta i, sve češće, na izložbama starih jela.
Dobro se, kaže nosi, s ne baš rijetkim podsmjesima vršnjakinja koje rade na finijim poslovima, ali, što može, kad je zaljubljena u starinu i isprobavanje receptura koje čuje ili ih se sjeća. Baka Ivana, po tati, dugo je živjela i od nje je svašta naučila, kao i od majke, koja je u tome, te zajedno nastupaju svaka sa svojim izložbenim stolom. Jednostavno volim održavati tradiciju, dodaje gospođa Jadranka.

Jadranka Blagec na donjestubičkome prvom ocjenjivanju vrtanja uoči Cvjetnice 2015. (Snimila Bpžica Brkan / Oblizeki)
Zaljubljena je osobito u gljivarenje, jer je odmalena, kaže, s majkom gljivarila. Od toga su i živjeli. Čudi se što njezini vršnjaci žive kraj svega toga, a uopće ih ne zanima. Niti poznaju svoje šume niti prošlost.
Razmišlja u posljednje vrijeme i o osnivanju OPG-a kako bi mogla svoje razmnožene usjeve, primjerice bijelu i crvenu kururuzu, napokon i unovčiti. To prije, što sve što uzgoji i prerađuje. i voće i povrće. A neprestano razmjenom i razgovorom sa starim ženama dolazi i do starih sorta bažulja, big bažulj, ljubičastoga i zlatnoga, ili pak do božičnoga bažulja, također krupna zrna, ali koji se kuhao samo o Božiću.
Drago joj je da djeca prihvaćaju njezinu kuhinju i radnim danom, dvaput tjedno bažul, a i blagdanom i suprug, podrijetlom iz Gornje Stubice. Drago joj je da i njezina obitelj voli poput nje biti u njihovoj vikendici s pogledom na različite stare sorte božićnicu, kanadu, petrovku od jabuka, pa dunju, mušmulu, a traži i sadnicu bijele trešnje, koje su nekad kod njih posvuda rasle a danas su gotovo iščezle. Drži kako je mnogo toga ovisi o odgoju. Kako ne drži stoku, kad joj, za bučnicu primjerice, trebaju maslac i sir kupuje ili kod žena u selu ili u prodavaonicama.
Jadranke Blagec izložbenim se stolovima prvi put pridružila prošle godina na Stubičkim obliznekima svojoj uspješnoj i gotovo redovito nagrađivanoj majci Nadi Tučkar. Stanuju jedna od druge na stotinjak metara. Jadranka je s obitelji, kako se to kaže kod njih, ostala na domovíne, i odmah krenula njezinim stopama: primijećeni su i nagrađeni njezini ukrsni stolovi s vrtanjima na izložbama i u Gornjoj i Donjoj Stubici.
Mene se, mešutim, osobito dojmila gibanica pečena u starome, visokom kalupu da izgleda poput svečanog visokog kuglofa s rupom u sredini. Vidjela je to i po selu, ali samo o Uskrsnu i Božiću. Gibanica je to posve ista kao obična, ali ljepše izgleda, kao na kat. S radošću vam je prenosim iz kuhinje mlade čuvarice zagorske baštine.
Svečana gibanica s orasima i makom poput kuglofa (Jadranka Blagec, Donja Stubica)
Sastojci (za jedan kalup)
Tijesto
- 500 g glatkog brašna
1 svježi kvasac
1,5 dl ulja
100 g šećer
malo soli
2 žumanca
Nadjev od oraha
- 150 g mljevenih oraha
1 dl mlijeka
100 g šećera
2 bjelanca
Nadjev od maka
- 150 g mljevenog maka
- 1 dl mlijeka
- 100 g šećera
- 1 žlica krute svinjske masti ili margarina

Kriška gibanice-kuglofa (Snimila Bpžica Brkan / Oblizeki)
Priprema
Kad kvasac na malo šećera i toplog mlijeka uzraste, umijesite tijesto i ostavite da se digne. Zatim g ravucite suže i tanje nego za običnu gibanicu, pa pola najednite orasima, a pola makom. Nadjev pripremite tako da ukuhate orahe odnosno mak sa mlijekom i šećerom te dodate u orahe tučena bjelnaca, a u mak svinjsku mast. U kalup premazan svinjskom masti složite po želji gibanicu s jednim pa s drugim nadjevom i stavite je peći u zagrijanu pećnicu. Kad je pečena, siresite je iz kapupa naopako da dođe do zraka, a kad malo predahne i malo s eohladi, otprilike desetak minuta, vratite je u kalup i pokrijte. Nekad se rezala u sire kriške uzduž, kako bi svatko dobio i od jednoga i od drugoga nadjeva.
Nije naodmet
Koliko peći, ovisi o pećnici Jadranka peče svojun gibanicu u šparetu na drvu te kako nikad ne može biti sigurna, ostavi oko 45 minuta. Ako treba i duže, jer je gibanica visoka.
Objavljeno 13. travnja 2015.
Preporučujem na Oblizekima srodne teme:
http://oblizeki.com/strepice-z-vrganji-beracice-gljiva-nade-tuckar-13052
http://oblizeki.com/prvi-stubicki-oblizneki-%E2%80%93-bas-oblizeki-13004
http://oblizeki.com/kukuruzne-slastice-po-babicinim-recepturama-u-spomen-dobrih-starih-vremena-11127
http://oblizeki.com/pogacica-i-struca-sa-starinske-svadbe-ravno-na-babicine-kolace-10240
[…] trendy gibanicu umiješenu od kukuruzna i pšenična brašna i nadjevenu bučinim košticama, a prva nagrada otišla je mladoj Jadranki Blagec, kćeri gospođe Nade, za diganicu, kuglof nadjeven o…kakvim se je predstavila na uskrsnoj izložbi u Majsecovu mlinu na ocjenjivanju vrtanja. Na svome je […]
[…] http://oblizeki.com/svecana-gibanica-s-orasima-i-makom-poput-kuglofa-14561 […]