Slatkovodna riba na moslavačke načine iz Garešnice
Na početku školske godine s ugodom se prisjećam sredine svibnja odnosno svršetka prošle školske godine i ideje Danijele Crnjak Andri.
Kao predsjednica Sekcije ugostitelja grada Garešnice i predavačica stručnih predmeta u garešničkoj Srednjoj školi August Šenoa, zamislila je da u okviru trodnevnoga Međunarodnoga enogastro festivala Udruženja obrtnika Garešnice i Obrtničke komore Bjelovarsko-bilogorske županije, uz proizvođače i druge obrtnike, srednjoškolci, budući kuhari i konobari, predstave kulinarsko bogatstvo svoga zavičaja.
Nije smetalo ni to što se festival, koji se trebao održati u Garešnici zbog preuređenje hotela nakratko preselio u Grubišno Polje. U hotelu Bilogora tako sam imala čast predstaviti moslavačku kulinarsku baštinu, moslavačke oblizeke, a uz nekoliko škola iz regije te Biograda na moru, svoj su zavičaj na tanjuru najzanimljivije i najcjelovitije ilustrirali upravo učenici gospođe Crnjak Andri.

Obrtnica i pedagodinja u ugostiteljstvu: Crnjak Andri (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Ministar turizma Damir Bajs, kao predstavnik jednoga od pokrovitelja, govorio je o tome kako je hrana četvrta po važnosti pri odabiru turističke destinacije te nastojanjima mjerodavnoga ministarstva da se unaprijede ponuda baštinskih jela i obrazovanje za ugostiteljstvo, ponajprije kuhara, konobara, sommeliera itd.
Garešničanima je cilj bila promocija i obrtnika-ugostitelja i motivacija učenika za upis u ugostiteljsku školu, smjer kuhara i konobara, te gospodarski razvoj grada uz bogatu gastro ponudu i prepoznatljivu moslavačku dobrodošlicu, promidžba Bjelovarsko-bilogorske županije te grada Garešnice kao turističke destinacije.
Stoga je Danijela Crnjak Andri sa svojim učenicima predstavila zaokruženu cjelinu kako se u Moslavini priprema riba, dakako slatkovodna, ali uzgojena a ne riječna. A da to ne bude samo najpopularniji šaran u rašljama.
Ponudili su, dakako, i fiš paprikaš, soma u povrću, pohanog šarana s grahovim žgancima i šarana na moslavački.

Fiš paprikaš je i moslavačka klasika, ali rijetko u ponudi (Snimio Miljenko Brezak / Acumen)
To je način da se oplemeni ponuda restorana, ali da se poveća potrošnja ribe uopće. Znano je, naime, prema istraživanjima Gfk Hrvatska, da su, premda dijelom na Sredozemlju, Hrvati skromni potrošači ribe.

Statistički, uključujući i slatkovodnu i mnogo popularniju morsku, ribe trošimo samo oko 10 kilograma po glavi stanovnika dok, primjeri, Španjolci 44, Francuzi 33, Talijani 24, Grci 21 kilograma… Za razliku od mesa, u Hrvatskoj se riba i morski plodovi jedu osjetno rjeđe – tek nešto više od trećine Hrvata jede ribu barem jedanput tjedno; svaki deseti Hrvat ne jede svježu ribu/morske plodove, a svaki dvadeseti ne jede smrznutu ribu/morske plodove itd.
Šaran na moslavački način
Vrlo, vrlo ukusan (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Sastojci
- 1 šaran težak 2000 g
- 100 g luka
- 50 g češnjaka
- 100 g suhe domaće slanine
- 1 dl bijeloga vina
- 100 g kukuruznoga brašna
- 3 dl vrhnja za kuhanje
- sol
Sastojci – prilog
- 1000 g krumpira
Priprema
Šarana očistite, operite i posušite krpom te posolite iznutra i izvana.
S obje strane nožem pod kožom načinite veće zareze u razmaku od 1 cm. U vanjske zareze stavite dugačke štapiće suhe slanine i češnjak narezan na listiće, a u trbušnu šupljinu stavite sitno sjeckani luk. Sve zajedno uvaljajte u kukuruzno brašno, stavite u nauljenu tepsiju i uz povremeno podlijevanje vinom pecite na 250 °C. U međuvremenu stavite u slanu vodu kuhati krumpir narezan na krupnije kriške. Kada je napola kuhan, odcijedite ga, poslažite oko šarana i začinite. Zatim šarana i krumpir obilno zalijte vrhnjem i zapecite da porumeni.
Pohani šaran s grahovim žgancima

Podsjetnik na prošlost (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Sastojci
- 800 g odrezaka šarana
- 1 jaje
- 100 g oštroga brašna
- 100 g krušnih mrvica
Marinada
- sol, papar, vegeta
- 1 glavica luka
- 2 češnja češnjaka
- 1 dl bijeloga vina
- lovorov list, papar u zrnu, crvena mljevena paprika
Priprema
Od nabrojenih namirnica pripremite marinadu. U nju potopite odreske i ostavite da odstoje oko 60 min. Marinirane odreske uvaljajte u brašno, pa u umućena jaja, zatim u krušne mrvice i pohajte ih u dubokoj masnoći. Kada lijepo porumene, odreske izvadite na papirnate ubruse kako bi se ocijedio višak masnoće.
Grahovi žganci

Moslavački riblji tanjur na garešnički način (Snimila Božica Brkan)
Sastojci
- 500 g graha
- 100 g bijelog brašna
- 10 g soli
- 50 g svinjske masti
- 40 g luka
Priprema
Grah skuhajte, zatim ocijedite i protisnite (propasirajte). U vodu u kojoj se kuhao grah dodajte brašno i pripremljen grah, posolite i kuhajte na laganoj vatri stalno miješajući. Kuhane žgance oblikujte žlicom i prelijte na masti poprženim lukom.
Nema komentara