Slasti samonikloga bilja u proljeće (7): čičak, lat. Arctium lappa L.

Cvjetovi čička (Snimio Ljubiša Grlić)
Za kalendarski vam ulazak u proljeće darujemo jedinstveni serijal, vodič iskustva, znanja i majstorskoga pera.
Odlučite li nabrati nešto zelenoga samoniklog povrća u prirodi, svakako se morate držati nekih pravila za branje te uvijek imajte na umu da darovi prirode nisu neograničeni!
Čuvajte prirodu.
Više o tratinčici, mišjakinji, radiču ili maslačku, rusomači, koprivi, mišjakinji i drugome samoniklome jestivom bilju možete pročitati u priručniku Enciklopedija samoniklog jestivog bilja nenadmašnoga autora Ljubiše Grlića. (Skrećemo pozor da je na Zagrebačkom velesajmu od 23. do 26. ožujka 2011. na ulazu u paviljon trgovački obrt Mediteran Nade Kunčić prodaje po 200 kn.)
Čičak je višegodišnja glavočika
Krasni sivkastozelenkasti mladi listovi čička (Arctium lappa L.) već se mogu uočiti na neobrađenim zemljištima, po poljima, uz putove, ograde, rubove šuma, i uz riječne obale . Čičak je dvogodišnja ili višegodišnja glavočika bujnog rasta sa snažnom, uspravnom i razgranatom stabljikom i dugim, bijelim i mesnatim korijenom.

Listovi čička (Snimio Ljubiša Grlić)
Listovi stoje nasuprotno, najdonji su vrlo veliki, a prema vrhu se smanjuju. Srcoliko-ovalnog su oblika, više ili manje zašiljeni, na rubu blago nazubljeni i valoviti, a s donje strane sivkasti i obrasli pustenastim dlakama. Purpurno crvene cvjetne glavice ovijene su kukastim bodljama kojima se lijepe i prianjaju uz našu odjeću ali i dlake naših kućnih ljubimaca.
Za jelo se upotrebljavaju sasvim mladi proljetni listovi i izdanci neutralnog okusa, baš takvi kakvi su sada. Mogu se dodavati i juhama ili varivima od drugog povrća. Jestive su i oguljene sočne stabljike i peteljke listova. Za spravljanje variva i juha koristi se i mesnati čičkov korijen.
U proljeće ubrani listovi čička sadrže 20-40 mg % C- vitamina i oko 10 mg % karotina, nešto sluzi, treslovina i eteričnog ulja. U korijenu ima do 45 % inulina, pa se preporuča kao hrana za dijabetičare., a od njega se spravljaju i ljekoviti pripravci.
Čičak kao jestivu biljku cijene mnogi narodi, ali kod nas, osim čičkova korijena koji se prodaje u nekoliko prodavanica tzv. zdrave hrane, upotreba ostalih dijelova biljke gotovo je nepoznata.
Pire od listova čička i krumpira

Čičak (Snimio Ljubiša Grlić)
Sastojci
- 400 g listova čička
- 4 veća krumpira
- 3 žlice maslaca
- malo mlijeka 3 žlice kiselog vrhnja
- sol
Priprema
Oprane mlade listove čička kuhajte u vodi oko 10 min pa ih dobro ocijedite i usitnite štapnim mikserom. Dodajte vrhnje i dobro izmiješajte. Posebno u malo osoljene vode skuhajte na kocke narezan krumpir, zgnječite ga i pomiješajte s omekšanim maslacem.i mlijekom. Spojite oba pirea, posolite ih, izmiješajte i servirajte kao prilog raznim mesnim jelima.
Nije naodmet
Ovo je jedan od načina kako da obogatite standardni pire krumpir novom zdravom namirnicom i iznenadite ukućane.
Stabljike čička s maslacem
Sastojci
- 500 g stabljika i peteljka čička
- 150 g maslaca
- 1 jaje i sol
Priprema
S mladih stabljika i peteljka listova čička ogulite vlaknastu kožicu i stavite ih kuhati u kipuću slanu vodu. Kad omekšaju, izvadite ih iz vode, ocijedite i složite na zagrijani pladanj. Prelijte ih rastopljenim maslacem i pospite sitno nasjeckanim tvrdo kuhanim jajem.
[…] Slasti samonikloga bilja u proljeće (7): čičak, lat…. […]
[…] Slasti samonikloga bilja u proljeće (7): čičak, lat…. […]
[…] Slasti samonikloga bilja u proljeće (7): čičak, lat…. […]
[…] http://oblizeki.com/slasti-samonikloga-bilja-u-proljece-7-cicak-lat-arctium-lappa-l-1657 […]
[…] http://oblizeki.com/slasti-samonikloga-bilja-u-proljece-7-cicak-lat-arctium-lappa-l-1657 […]