Punjene mađarske palačinke Hortobagy
Zacijelo se već pitate: koliko su ljute? Pa koliko želite, jer u njih ide i crvena mljevena paprika i svježa zelena. Možete dozirati prema svom ukusu, Također i dodajući vrhnje, kiselo i slatko. Što ne biste mađarski nadjev od mljevena mesa zamijenili talijanskim, svima omiljenim bolonjezom? Također možete, ako vam je po volji, umakom za Hortobagy palačinke zamijeniti klasični bolonjez u lazanjama ili, ako na svome stolu trebate promjenu, napraviti “lazanje” od palačinki i umaka Hortobagy u obliku okrugle slane torte!?
Povod je zacijelo Chevaprolls, jer, budući da se o tome ljupkom restorančiću maštovite ponude posvuda govori, sada svi nešto turaju u palačinke. Kao, baš su i oni maštoviti, a i, kao, njihove su palačinke tobože bolje od onih zaštićenih.
Podsjetilo me to da su prvo jelo naš kućni specijalitet, ne računajući i prekrasne, stvarno maštovite studentske sendviče iz vremena kad smo imali rešo s tri ringa, čim smo se preselili i, osim hladnjaka imali raskoš od pećnice (gdje su tada bile još mikrovalke!), bile meni najdraže palačinke punjene šunkom (s kosti, praškom ili šunkom u ovitku) i šniticom sira. Sve više nego skromno. Najviše ispunjeno maštom negoli napunjeno namirnicama. Punjene bih palačinke panirala i ispekla tik prije jela. I to kad bi nam dolazili gosti. I to uz umak od jogurta s različitim dodacima – osim peršin i celera, zeleni svježi začini još nisu bili u modi, a ni ponuda sušenih nije bila bogata – ili sitno sjeckanim kiselim krastavčićima. Što li bih sve danas nasjeckama!

Pohane palačinke mogu imati razlićite nadjeve (Fotografija Božica Brkan/ Oblizeki)
Bile su to večeri s temom palačinki, najprije slane, a onda slatko kakve tko voli. Jedno vrijeme, prije kravljega ludila, drage su mi bile i palačinske punjene mozgom. Podsjetili su me na moje mladenačke dane mladci-kuhari iz Srednje škole Zabok svojim maštovitim, a ne skupim kracijama sa punjenim zapečenim palačinkama.
Malo je znano da su, makar imenom, palačinke mađarskoga podrijetla. Neke pokrajine, poput pokrajine Hortobagy – jesenas sam prolazila onuda, pa sam se sjetila – u njima su čak našle i svoj specijalitet, a to vrlo ukusno i omiljeno jelo danas je rašireno cijelim svijetom.

Presnimljeno iz knjige “Recepti iz Vegetine kuhinje”
Koliko sam vidjela na internetu, osim što ih različito pune, različito ih i pišu: Hortobagy, Horobagyi Hortobagi, Horobagyji. Ma kako bilo, sjećam im se okusa otprije brat-bratu dva desetljeća, ali nemam potrebu ponavljati ga. Radije bih još malo eksperimentirala, ljutinom primjerice. To smo propustile napraviti predstavljajući (ponovno moderna!) relativno brza, siromaška mala jela u Vegetinu tv-serijalu “Male tajne velikih majstora”, zatim u odličnoj knjizi “Recepti iz Vegetine kuhinje” koje smo Ivanka Biluš, Cirila Rode i Božice Brkan objavile u izdanju Alfe i Podravke. Odatle se u inačici mogu vidjeti i na Coolinarici.
Što ne biste, recimo, stvar s palačinkama zaokrenuli toliko da mađarski nadjev od mljevena mesa zamijenite talijanskim, svima omiljenim bolonjezom. Također možete, ako vam je po volji, umakom za Hortobagy palačinke zamijeniti klasični bolonjez u lazanjama ili, ako na svome stole za jelce trebate promjenu, napraviti “lazanje” od palačinki i umaka Hortobagy u obliku okrugle slane torte!?
Palačinke s mesom Hortobagy

Presnimljeno iz knjige “Recepti iz Vegetine kuhinje”
Sastojci (za 4 osobe)
- 8 palačinki
400 g krupno mljevene junetine
4 žlice ulja
1 glavica luka
2 češnja češnjaka
sol
crvena mljevena paprika
1 zelena paprika
100 g rajčice
15 g brašna
1,5 dl kiselog vrhnja
2 dl slatkog vrhnja
1 žlica vegete
Priprema
U tavi na zagrijanom ulju kratko popržite nasjeckani luk. Dodajte mljeveno meso, dobro ga popržite, umiješajte crvenu mljevenu papriku i nastavite dinstati po potrebi zalijevajući vodom. Napola omekšanom mesu dodajte na kockice narezanu zelenu papriku i oguljenu rajčicu, nasjeckani češnjak, malo soli i vegetu. Na kraju umiješajte brašno razmućeno s dvjema žlicama kiselog vrhnja, pa kratko prokuhajte i malo ohladite. Tako pripremljenim nadjevom nadjenite vruće palačinke, savijte ih u obliku jastučića ili kao sarme. U istoj tavi zagrijte slatko vrhnje i ostatak kiseloga vrhnja, pa dio mješavine izlijte u vatrostalnu posudu. Po tome složite pripremljene palačinke i prelije ih ostatkom vrhnja. Stavite u vruću pećnicu da se kratko zapeku. Poslužite vruće.
Nije naodmet
Palačinke nadjevene mljevenim mesom možete i uobičajeno panirati i pržiti u ulju te poslužiti s kiselim vrhnjem. Možete također, što je meni još finije, umjesto da ga poslužite uobičajenu sa špagetima ili drugom tjesteninom, napuniti palačinke umakom bolognese.
Objavljeno 27. siječnja 2016.
Preporučujem na Oblizekima srodne teme:
http://oblizeki.com/chevaprolls-ili-kako-je-cevap-lepinju-zamijenio-palacinkom-16912
http://oblizeki.com/palacinke-recept-313
http://oblizeki.com/mala-skola-kuhanja-namazi-palacinke-slatke-i-slane-torte-2-211
http://oblizeki.com/blagdanski-bife-stol-2-pladanj-palacinki-punjenih-razlicitim-nadjevima-16284
http://www.coolinarika.com/recept/palacinke-s-mesom/
Nema komentara