Oblizeki

Knjiga "Oblizeki" Otkrijte knjigu "Oblizeki"

Kušajte s nama nešto novo 8. siječanj 2013.

Popečci od krumpira oduševit će vas kao placke, češki bramboraky, švicarski rösti i hercegovački titkuš

Pišući za Vikend van Zagreba od siječnja 2013. o odabranim trima oblizekima Bjelovarsko-bilogorske županije nisam jednostavno mogla zaobići najobičnije popečke od krumpira. Naši Česi u našoj zajedničkoj domovini pripremaju po recepturama iz svoje stare domovine različite specijalitete od krumpira, primjerice krasna krumpirova tijesta, a popečci su toliko obični da ih uglavnom restorani niti – ne nude.

Osobitom čašću držim stoga što sam ih imala priliku kušati u Daruvarskoj vinariji na jednome krštenju mošta – čak sam bila i kuma! – u starome dvorcu grofa Jankovića uz njihova sjajna vina. Dakako da sam se raspisala i o vrlo modernim inačicama tih popečaka obogaćenih kojekakvim dodacima.

Na Oblizekima smo već i jezično dvojili da li je popećak ili je popečak te zaključili da popecimo popečke i uz pomoć popećka, a drugim krakom rado odvodim i drugim dvojbama, ne u popečke od povrća nego među europske oblizeke od krumpira.

Jedan od načina ustinjavanja sirova krumpira (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acumen)

Jedan od načina ustinjavanja sirova krumpira (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acumen)

Ta nismo svojedobno našim (novim!) fićom ispisujući krug od tri i pol tisuće kilometara čak iz najistočnijeg dijela Poljske bez razloga vozili darivanu vrećicu ondje uzgojenih ziemniaka, jer su nas toliko oduševile placki koje su nam ispekli za doručak. Podsjećale su me na placke moje mame iz djetinjstva. Radi se samo o hrpicama posoljena i dobro ižmikana krumpira popečena na masnoći.

 

Bramboraky (Krumpirača, Odresci od krumpira) – iz češke kuhinje (iz knjige Ivanke Biluš, Cirile Rode i Božice Brkan, Recepti iz Vegetine kuhinje, Alfa i Podravka, 1998.)

Iz knjige Vegetina kuhinja Ivanke Biluš, Cirile Rode i Božice Brkan u izdanju Alfe i Podravke, fotografija Davora Marjanovića

Iz knjige Vegetina kuhinja Ivanke Biluš, Cirile Rode i Božice Brkan u izdanju Alfe i Podravke, fotografija Davora Marjanovića

Sastojci (za 4 osobe)

  • 1 kg krumpira
  • 2 dl mlijeka
  • 3 žlice brašna
  • 3 jaja 3 dag suhe slanine
  • 3-4 češnja češnjaka
  • piment, majčina dušica
  • papar, sik
  • ulje za prženje
  • 1 žlica Vegeta

Priprema

Oguljeni krumpir sitno naribajte, pa ga prelijte kipućim mlijekom. Zatim dodajte na kockice barezanu slaninu, istučena jaja, brašno, protisnuti češnjak, mljeveni piment, majčina dušica, papar, malo soli i Vegetu.
Sve dobro izmiješajte i odmah pomoću žlice stavljajte smjesu na vruće ulje, pa ju lagano pritisnute da bi dobili oblik odrezaka ili malih debljih palačinki.
Ispecite ih s jedne i druge strane, jer bramboraky mora biti hrustav. Odreske složite na upijajući papir i oslužite tople uz hladno pivo. Uz bramboraky možete poslužiti salatu ili kiselo mlijeko kao mali jednostavni obrok.

Palačinke od krumpira na način mlade domaćice – iz slovačke kuhinje (iz knjige Ivanke Biluš, Cirile Rode i Božice Brkan, Recepti iz Vegetine kuhinje, Alfa i Podravka, 1998.)

Iz knjige Vegetina kuhinja Ivanke Biluš, Cirile Rode i Božice Brkan u izdanju Alfe i Podravke, fotografija Davora Marjanovića

Iz knjige Vegetina kuhinja Ivanke Biluš, Cirile Rode i Božice Brkan u izdanju Alfe i Podravke, fotografija Davora Marjanovića

Sastojci (za 4-6 osoba)

  • 1 kg krumpira
  • 20 dag glatkog brašna
  • 2 dl mlijeka
  • 2 jaja
  • 25 dag polutrajne salame – šunkerice
  • 2 češnja češnjaka
  • mljeveni papar, sol, peršin
  • ulje za prženje
  • 1 žlica Vegete

Priprema

Krumpir ogulite, sitno naribajte i ocijedite. Dodajte brašno, mlijeko i salamu koju ste nareΩali na sitne rezance. Tome umiješajte razmućena jaja, malo soli, papar, nasjeckani peršin, izgnjećeni češnjeka i Vegetu. Na kraju dodajte mineralnu vodu.
U tavi zagrijte malo ulja i ravnomjerno u obliku palačinke rasporedite pripremljenu smjesu. Palačinke pecite s obje strane do ne dobiju zlatno žutu boju.

Ove ukusne «placke» od krumpira možete poslužiti s raznim salatama ili u zimsko doba s dinstanim kiselim kupusom.

Nije naodmet

Ove palačinke često se pune mljevenim ili sitno rezanim dinstanim mesom, a takožer možete u samo sirovo tijesto dodati i sitno nareazane šunke, kuhane šunke, kobasice, slanine i slično. Receptura potječe od šefa kuhinje bratislavskog restorana Slovenská reštaurácja František Janata ekipi tadašnje Vegetine kuhinje.

Rösti – specijalitet švicarske kuhinje

Roesti stigao iz švicarske kuhinje (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acum

Roesti stigao iz švicarske kuhinje (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acumen)

Kao i sve krumpirove popečke, volim i švicarske, iako dvojim da bih ih rešti poslužila kao što je to neki dan predložila slavna kuharica Ana Ugarković u 21. stoljeću uz lososa na soli. Tajnu svakog dobrog reštija nalazi u krumpiru kuhanome u kori, pa sasvim ohlađenome, zatim oguljenome i naribanome na krupan ribež. Meni se to čini restoranskim pogledom na rösti, ali barem ima smanjen GI. Pretjerano mi je korištenj i maslinova ulje, jer su nekad Švicarci rijetko koristili i ulje uza sav svoj divan maslac.
Da ne davim dalje, u tavu na zagrijanu masnoću složite krumpir, lijepo ga zaravnajte žlicom i zapecite ga da lijepo pozlati, sa svake strane 8-10 min. Okrenite ga na tanjur i narežite na kriške.

 

 

Titkuš – specijalitet hercegovačke kuhinje, receptura Stane Omazić iz Gradića pokraj Velike Gorice

Titkuš tek ispečen u tepsiji (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acumen)

Titkuš tek ispečen u tepsiji (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acumen)

Sastojci

  • 5-6 krumpira
  • 50 g brašna
  • ulje
  • sol
  • češnjak
  • luk
  • papar

Priprema

Krumpir ogulite, operite i narežite na sitne kockice. Pospite brašnom toliko da se krumpir poveže. Što je brašna manje, to je bolje. Zatim poslite, pouljite, pospite sitno sjeckanim češnjakom, a po želji i lukom te paprom, i sve dobro izmiješajte.

U pećnici zagrijte tepsiju, zalijte s malo ulja, pa rasporedite krumpir. Najbolje je da je sloj debeo oko 2,5 cm. Lagano žlicom poravnajte površinu i malo pouljite. Pecite na najjačoj vatri oko 45 min.

U Hercegovini ga vole toploga s jogurtom (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acumen)

U Hercegovini ga vole toploga s jogurtom (Snimio Igor Šeler / Blue Studio / Acumen)

Nije naodmet

Djeca vole da je po rubu jako pečen. Poslužite sa sezonskom salatom, vrhnjem ili jogurtom. Zimi je omiljen prilog uz gulaš i pečeno meso. Krumpir možete i krupno naribati. Danas djeca titkuš jedu i s kečapom i majonezom.
Nije naodmet

Prisjetite se i drugih zanimljivih, vrlo jednostavnih i jesftinih jela od krumpira, primjerice ličkih pola od krumpira.

Objavljeno 8. siječnja 2013.

Primajte RSS novostiBesplatne i brze

Božica Brkan

Piše Božica Brkan

Božica Brkan , utemeljiteljica i glavna urednica internetskog magazina Oblizeki, autorica je brojnih tekstova i knjiga o hrani kao što su kultni “Oblizeki – Moslavina za stolom”, “Enciklopedija špeceraja” te petnaestak kuharica bestselera, najnakladnijih u nas, od kojih su neke prevedene i na više jezika (“Hrvatska za stolom”, “Mediteran za stolom”, “Hrvatska jela na suvremeni način, “Slastice u Hrvata”, serijal “Mala škola kuhanja” itd.). Od 1993. do 2009. uređivala je Večernjakov prilog četvrtkom Vrt.

11 komentara

  1. […] Popečci od krumpira oduševit će vas kao placke, češki… […]

  2. […] sam pišući za Vikend ‘van Zagreba preporučila popečak od krumpira, to me je odvelo na mesne faširance i polpete, a jedna čitateljica Oblizeka podsjeća da nisam […]

Komentirajte

RSS kanalBesplatna i brza!

RSS kanal omogućuje vam da doznate kada su se na određenoj web stranici pojavio novi sadržaj, u ovom slučaju Oblizeki. Štedite vrijeme i uvijek ste prvi informirani.