Poderane gaće, podrapane gače, langoši, langošice, lepinjice, pogáče, trešče, fanjki… toliko imena, a samo jednostavan komad tijesta pečen na ulju
Povod je fašnik, poklade, ali i približavanje proljeće kad se na otvorenu, po sajmovima i drugim događanjima, počinju peći one veeeeelike poderane gaće, lepinjice, langoši, langošice, pogáče (tako ih zovu u Podravini prema Ludbregu, kaže gospođa Josipa), trešče…
Jedni od prvih takvih pečenjara u nas je obrt Josipa 2 iz Koprivnice. Počela ga je prije cijeloga desetljeća gospođa Josipa Posedi dobivši u Podravki, gdje je radila kao službenica, otpremninu i namjerivši iskustvo iz svojega zavičaja, Gornje Voče u Zagorju, i svoje babice Zagorke koja je iz službe službi grofa Draškovića baštinila recepturu, pretvoriti u posao.
Priča je dobra, zar ne? A očigledno i poderane gaće.

Zahvaljujući koprivničkome renesansnom festivalu gospodin Josip i gospođa Josipa oboje su odjeveni poput renesansnih pečenjarki (Snimio Miljenko Brezak / Acumen)
Peku ih, naime, danas i njezin suprug Josip i sin Matija, preko Udruge starih zanata po cijeloj Hrvatskoj, a samo na renesasnome koprivničkom festivalu od početka, otprije šest godina. Oblizeki su ih upoznali na ivanićgradskoj Bučijadi.
Kako svoju recepturu štite i ne žele je otkriti, predlažemo drugu, sličnu. Opstaju, kaže gospođa Josipa, unatoč sve snažnijoj konkurenciji. Čime uspijevaju? Kaže: pa dobrim poderanim gaćama!
Poderane sajamske gaće

Da bi postale tople i ocijedila im se masnoća, gotove se postavljaju iznad onih koje se peku (Snimio Miljenko Brezak / Acumen)
Sastojci (za 4-6 osoba)
- 500 g brašna glatkoga
- 1 kocka svježe germe
1 jogurt (čvrsti) - 2,5 dl mlijeka
2 žličice soli
1 prašak za pecivo
1 l ulja ili ototpljene svinjske masti
malo šećera
Priprema
Kvasac, malo šećera i malo brašna zamutite sa 1 d l mlakog mlijeka i ostavite da se digne. U većoj posudi izmiješajte brašno, sol i prašak za pecivo, pa dodajte jogurt i preostalo mlijeko. Umijesite tijesto i ostavite ga na toplome da uzraste. Na pobrašnjenoj dasci razvaljajte tanje tijesto i izrežite na pravokutnike, a svakome u sredini načinite prorez kroz sredinu. Pokrijte ih ubrusom i ostavite da narastu. Mast ili ulje dobro ugrijte, svake komad tijesta dobro još rastegnite prstima i stavite peći da lijepo porumene. Izvadite ih na papirnati ubrus i po želji posolite li pošećerite.

Jednostavan proizvod dobro se prodaje (Snimio Miljenko Brezak / Acumen)
Nije naodmet
Uz poderane gaće možete poslužiti i pekmez, kiselo vrhnje, kajmak i sl. Ako više volite klasične poderane gaće usporedite recepturu s listarićima snaša iz Štitara, hroštulama, fritulicama, uštipcima i ušćipcima, krafnama itd.
Objavljeno 8. veljače 2013.
[…] http://oblizeki.com/poderane-gace-podrapane-gace-langosi-langosice-lepinjice-pogace-tresce-fanjki…… […]
[…] http://oblizeki.com/poderane-gace-podrapane-gace-langosi-langosice-lepinjice-pogace-tresce-fanjki…… […]
[…] je hrabrost prijaviti za Babičine kolače kolač koji se peče u dubokoj masnoći, krafl ili podrapane gače primjerice, i već se prema tome obično smatra da je najbolji […]
[…] a i nama koje se ne laframo, bude toplo i slatko, podsjećam na priče i recepte za: krafle, poderane gaće, fritule i fritulice, uštipke, listariće, čak i ivanjske cveteke koji prekrasno mogu […]