Ozaljske boje uz izvorna ozaljska jela
Klub Gastronaut na prijelazu ožujka u travanj dva je dana obilazio ozaljski kraj i studirao gastroponudu od OPG-a i vinarija do restorana Žganjer s tematskom večerom Njezino veličanstvo janjetina i doručkom Gospodarov fruštik s analizom izvornosti ponuđenih jela. U subotu 9. ožujka 2016. u podne ispred crkve u Vivodini prigodnom se svečanošću otvara Pješačka staza Vivodina.
Taman sam po dvodnevnom studijskom boravku Kluba gastronaut u Ozlju 30. i 31. ožujka 2016. otvorila računalo, eto vijesti kako je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju prema programu IPARD “Gradu Ozlju u Karlovačkoj županiji isplatila 4.296.238,41 kuna” za izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, čime je zaštićena rijeka Kupa.
Došli kao gosti, otišli kao prijatelji

Dio gastronauta u Starome mlinu na Dobri (Fotografija Goran Gazdek/ Oblizeki)
Baš sam se razveselila! Očigledno sam se povela za omiljenom uzrečicom gradonačelnice mr. sc. Gordane Lipšinić da smo im u Ozalj došli kao gosti, a odlazimo kao prijatelji. Iskreno govoreći, prijateljica ozaljskoga kraja postala sam prije više od 20 godina snimajući tu čak nekoliko epizoda Vegetina tv serijala Male tajne velikih majstora kuhinje. Tko ne bi pamtio Kamanje i tamošnja čudesa s gljivama koja su nas nadahnula za i danas omiljeno jelo koje nazvasmo Ozaljskim rezancima!?

U Gradskome muzeju u Starome gradu Ozlju slijeva nadesno: gradonačelnica mr. sc. Gordana Lipšinić, glavna urednica Oblizeka Božica Brkan i dogradonačelnica dr. vet. med. zamjenica gradonačelnice Nada Diković (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Ozalj sa samo 6800 stanovnika status grada nije zacijelo dobio zbog ekonomske snage – godišnje ima tek oko 14 milijuna kuna izvornih prihoda, a otpilike još toliko prikupi iz različitih fondova, upravo poput IPARD-a – nego zbog kulturne baštine. Čudesan je njegov stari grad ponad Kupe s korijenima čak iz rimskih vremena kada se zvao Azelium, pa se pretpostavlja kako to dolazi od naziva za azil, utočište a prije (sezonsko) sklonište. Nedaleko na Kupi je i Munjara, hidrocentrala a zapravo prava palača sagrađena prema zamisli Bollea 1908. godine, otkad ne računajući redovite remonte, radi neprekidno.
Uz to, za malo mjesto broji velikane kao što su Zrinski i Frankopani, zbog kojih je u 17. stoljeću neslužbena hrvatska prijestolnica sve do smaknuća bana Petra Zrinskoga i grofa Frana Krste Frankopana 1671., kada nasilno staje procvat grada. Uz književnike Katarinu Zrinsku i Jurja Križanića, svakako valja spomenuti i jezikoslovce Ivana Belostenca i Stjepka Težaka – sa zanimljivim naglaskom na drugome slogu – a nikako se ne smije izostaniti ni Slava Raškaj zbog čijih je slika Ozalj prozvan i europskom prijestolnicom akvarela. Pogotovo na prijelazu iz ožujka u travanj, kada se ozaljski kraj zeleni u mnoštvo nijansi.
Štrudla za Guinnessa i kaks bake Dore

Štrudla kod Guštinovih (Fotografija Goran Gazdek / Oblizeki)
Bliže je Zagrebu nego što govori njegova tajnovitost i omiljeno je vikendaško boravište, bilo onih koji imaju vikendice ili onih koji tek dolaze na objed, šetnje, vožnje biciklom, jahanje, u promatranje krajolika. U novije vrijeme sve je više poduzetnika, a o njihovu uspjehu svjedoči i gotovo popunjena zona i lijepo uređene kuće i okućnice. Kraj se uzdaje u turizam i u proizvodnju hrane za njega odnosno u samodostatnost. Damir Pavlaković u čijem smo motelu noćili već četrdeset godina ima restoran, a ponosan je vlasnik i kuglane u kojoj je njegova kći Valentina Pavlaković izrasla u mladu nacionalnu prvakinju. Može trenirati do mile volje!

Uvijek tema za razgovor: Lidija Žganjer Gržetić i Božica Brkan (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Prvoga dana šezdesetak gastronauta, među kojima su bili i brojni ugostitelji, hotelijeri, kuhari, sommelieri i novinari iz sedam zemalja, kušali su u restoranu Žganjer u Jaškovu štrudlu koju su tu prošle godine ispekli za Guinnessa. Zacijelo ćete se sjetiti kolača pripremljenoga od 820 kilograma brašna, 600 g jabuka, 10 kg cimeta itd. Ispečena savijača bila je duga 1479,38 m i razvučena u dvostrukoj dužini preko 320 stolova, jer ih više nisu imali! No, oduševljavaju i kaksima, suhim mašinskim keksima, Slasticama bake Dore, koje tako zovu u njihovu kraju i koji postaju omiljeni suvenir te dodatni brend.
Veličanstva iz Žganjerove kuhinje

Preko gulaša Žganjerovih pogled sa staroga grada na Munjaru (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Marketinški pojednostavljeno, ali moćno gledano: kad im štogod ponestane, uvijek dostaje novih ideja. To i govori zbog čega se krenulo od restorana Žganjerovih koji je, iako u mjestu sa smo 200 stanovnika, već 19 godina među 100 najboljih hrvatskih restorana. U tome su nam restoranu spremili večeru na temu Njezino veličanstvo janjetina sa osam slijedova, ne računajući također izmaštani bajkoviti desert – torta Katarine Zrinski. A potom i Gospodarov fruštik, doručak kao dio osnovne ponude restorana od namirnica u krugu jedan kilometar, a pri tome smo provjerili i Ružu jela, odnosno postotak autohtonosti.

Pogled na Kupu sa Staroga grada uzvodno (Fotograija Miljenko Brezak / Oblizeki)
No, prije toga, prvoga dana obišli smo Matin mlin na rijeci Dobri s degustacijom domaćega kruha od različitih vrsta brašna, zatim OPG Guštin te Seljačko gospodarstvo Čulig. Drugog dana oduševila nas je najprije Vivodina: vinarije Zdenka Vrbaneka, obitelji Lešćanec i Darka Vrbaneka, počevši s pričom o učestalosti prezimena Vrbanek: od osam čak ih je pet vinara, od kojih je samo jedan hobist.

Domaćini Melita i Zdenko Vrbanek svoj podrum predstavljaju novinarima (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Gospodarstvo Zdenka Vrbaneka, na primjer, vuče korijene od 1881. godine i razmišljaju da svoju proizvodnju od vina do tova svinja i janjetine te žitarica za stočnu hranu od kušaonice prošire na ponudu i toplih jela, s naglaskom na sezonsku ponudu mlade janjetine, ljeti čušpajza, ujesen patke… Oduševila me je domaća pogača kojom nas uz svoja vina ponudiše Zdenko i supruga mu Melita.

Janica Vrbanek sa svojom pogačom i pogledom na vivodinsko proljeće (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Pripremila ju je Janica, Zdenkova majka, 1941. rođena također u Vivodini, u Belušćici, odakle se 1963. udala u Vivodinski Zorkovac. Već je, kako mi je ispripovijedala, sa 14-15 godina pekla kruh u krušnoj peći i – pečenjarila. Učila je od svekrve Kate i ubrzo preuzela kuhinju u kući u kojoj su odrasla i njezina trojica sinova, pa sada i unuci. Zamišljam kako bi sjajno bilo da posjetitelje uči peći domaći kruh i pogaču kakvom smo se osladili uz obiteljska vina.
Domaća vivodinska pogača (Janica Vrbanek, Vivodinski Zorkovac)

Fina i jednostavna domaća pogača Vrbanekovih (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)
Sastojci (za tepsiju)
- 700 – 800 g bijelog brašna tip 500
1 žličica soli
1 kockica svježega kvasca (računajte po 1 za svaki protvan)
malo šećera
topla voda po potrebi
nekoliko žlica ulja
1 žlica krute svinjske masti (dovoljna za 4 pogače odnosno 4 tepsije)
Za premazivanje
- 1 jaje
usitnjeni čvarci
narezan špek
krupna sol
Priprema
U zdjelu uspite brašno i u sredini mu načinite udubinu, u koju dodajte 1 kockicu kvasca, koju ste izmrvili s malo šećera i tople vode te ostavili da uzraste. Stol stavite sa strane, pa je dodajte tek pošto se kvasac digne. Dodajte malo ulja i malo masti i dodavajući po potrebi brašno i eventualno tople vode mijesite 10-15 min kako biste sve dobro razmijesili. Ostavite zatim tijesto da počiva u zdjeli 10-15 min, pa ga zatim ponovno promijesite kako bi bilo rahlije. Stavite ga zatim na pobrašnjenu dasku i razvaljajte tiglom (valjkom) na debljinu otprilike 1 -1,5 cm. (Pripazite: pri pečenju će još malo uzrasti!) Pričekajte 10-15 min, zatim pogaču tupom stranom noža ili drškom viljuške utisnite lagano, ne do kraja, uzdužno i poprečno u kocke, premažite umućenim jajetom i pospite usitnjenim čvarcima ili tanko narezanim špekom ili krupnijom solju. Zatim je stavite u pećnicu zagrijanu na 180 °C i ostavite da se peče 10-15 min odnosno da pozlati. Kad je pečena, po utorima je potrgajte u komade, kocke.
Nije naodmet
Gospođa Janica peče kruh od polubijeloga brašna iz mlina, a preporučuje popola miješano meko i oštro brašno. Upozorava da sol ne pomiješate s brašnom, jer se onda neće kvasac uzrasti, nego je treba dodati poslije.
Navik on živi ki zgine pošteno

Ulazna kula u Stari grad (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Za kraj, da nas posve zavedu ljepotom, domaćini ostaviše upoznavanje Staroga grada Ozlja, koji se obnavlja, te gradskoga muzeja. Navik on živi ki zgine pošteno, slogan je uklesan i u temelje dvorca, jednoga od mnogih kojima su bili vlasnici, kao što su uklesane i u nacionalnu povijest i ponos. Čudesan je pogled i na Stari grad, ali i s njega, i uzvodno i nizvodno na zelenu kupu.
Baš nam tu za krasnoga proljetnog dana koji vam i sam ispuni sva čula prirediše i domjenak s autentičnim proizvodima kraja. Zaključno, kušajući vina OPG Šostar iz Vrhovca svakako valja istaknuti koliko su posljednjih godina ovdašnji vinari odskočili kakvoćom i raznovrsnošću nudeći i po četiri, pet ili šest vrsta vina, sve češće i i predikatna vina te pjenušce. Najčešće im je graševina sorta od koje žive, a većina ostaloga – eksperiment i ljubav. Kako vinogradarstvo i vinarstvo u većini obitelji od drugoga posla, zapravo hobija, dobija na važnosti, sve češće prerasta i u ozbiljnu ponudu na kućnom pragu, pa možete i prizalogajiti uvijek nešto zanimljivo.

Mladi opegeovci Snježana i Tomislav Kovač iz Jaškova (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)
OPG Kovač od 2006. posao je i ljubav mladoga para iz Jaškova Tomislava i Snježane koji su nas sa svojega gospodarstva iznenadili ekološki uzgojenim proizvodima bučinim uljem, bučinim brašnom i bučinim košticama i proizvodima s njima, kruhom primjerice. Buče su, atipične za svoj kraj, posadili u svome voćnjaku s orasima kako bi svsishodnije iskoristili zemlju. Oduševljavaju, dakako, ne samo orasima iz svojega voćnjaka nego i slasticama s orasima te sa zanimljivom salatom s orasima. Maštovita gospođa Snježana iskazala se svojim specijalitetima i u serijalu Seoska gozba, ali i ušavši u deset vodećih na nacionalnom natjecanju za Najuzorniju hrvatsku seosku ženu.
Salata s orasima (Snježana Kovač)

Moderna salata od domaćih ekološki uzgojenih namirnica (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)
Sastojci (prema ukusu)
- kuhana piletina
kuhana jaja
kuhani kukuruz šećerac
ribana jabuka
kiselo vrhnje
malo limunova soka
sol, papar i drugi začini po želji
Priprema
Sve sastojke izrežite, začinite i lagano izmiješajte.
Nizozemci istrasirali vivodinsku pješačku stazu

Gastronauti s pogledom na vivodinsku crkvu odakle odsutra i službeno starta jedba od vivodisnkih pješačkih staza (Fotografija Miljenko Brezak / Oblizeki)
Na kraju i dodatak: upravo sutra, u subotu 9. ožujka 2016. u podne ispred crkve u Vivodini prigodnom se svečanošću otvara Pješačka staza Vivodina, čime završava projekt Hrvatsko-nizozemsko razvojno partnerstvo za ruralni razvoj, ostvaren uz potporu Heineken Hrvatska. Na poticaj Renea Pronka iz tvrtke Pronk Services, fotografa i zaljubljenika u ozaljski kraj kamo se i doselio s obitelji, osmišljen je projekt kojim su označene tri pješačke staze – Vivodina, Lović Prekriški, Vrhovac.
Na 28 km dugačkim stazama postavljena je signalizacija i pripremljeni promotivni materijali te je postavljeno pet info-ploča na četiri jezika hrvatskom, engleskom, njemačkom i nizozemskom s važnijim turističkim informacijama o obližnjim vinarima i OPG-ima. Projekt opisuju važnim ulaganjem u turističku infrastrukturu i pokretanje novih turističkih sadržaja. Dakako da će na otvorenje, uz druge, doći i veleposlanica Kraljevine Nizozemske u RH Ellen Berends i s razlogom ponosna gradonačelnica Ozlja Gordana Lipšinić, koja računa na podršku, da k njima dođete kao gosti, a odete kao prijatelji.
Objavljeno 8. travnja 2016.
Preporučujem na Oblizekima srodne teme:
http://oblizeki.com/njezino-velicanstvo-janjetina-iz-kuhinje-restorana-zganjer-u-cak-osam-slijedova-17833
http://oblizeki.com/ozaljske-boje-uz-izvorna-ozaljska-jela-17793
http://oblizeki.com/100-najboljih-hrvatskih-restorana-prvih-20-godina-17707
http://oblizeki.com/gastronauti-u-zagorskoj-jesenskoj-bajci-15967
http://oblizeki.com/krk-grad-i-otok-obecavajucih-okusa-12730
http://oblizeki.com/losinj-zanimljiv-za-duge-setnje-i-za-obicne-i-za-gastronomske-14871
http://oblizeki.com/pag-s-okusom-sira-i-vina-ribe-i-maslinova-ulja-janjetine-i-baskotina-3722
http://oblizeki.com/i-krcki-prsut-i-kucu-krckoga-prsuta-%E2%80%93-srdacno-preporucujem-11701
http://oblizeki.com/krcke-surlice-12735
http://oblizeki.com/hobotnica-u-krckom-torkulu-mastovita-delikatesa-vrijedna-kusanja-12733
http://oblizeki.com/pag-s-okusom-sira-i-vina-ribe-i-maslinova-ulja-janjetine-i-baskotina-3722
http://oblizeki.com/prekmurska-medimurska-bregovska-gibanica-pita-kralus-cak-i-nepecena-11563
http://oblizeki.com/srijemus-ili-divlji-medvjedi-luk-cudesan-je-pripitomljen-u-siru-2112
http://oblizeki.com/paski-baskotin-proslavljen-iz-samostana-casnih-sestara-benediktinki-4563
http://oblizeki.com/paska-janjetina-na-razanj-i-ispod-peke-pa-sve-do-hercegovackoga-japreka-3794
http://oblizeki.com/egzoticni-okusi-indije-kine-tajlanda-meksika%E2%80%A6-u-autokampu-simuni-3902
http://oblizeki.com/vina-belje-%E2%80%93-nova-mlada-i-odlezana-vina-iz-staroga-podruma-7469
http://oblizeki.com/miomirisi-i-okusi-losinjski-14875
http://oblizeki.com/na-losinju-kuha-i-rimski-atlericar-apoksiomen-14882
http://oblizeki.com/u-velome-losinju-obvezno-dodite-u-konobu-ribarska-koliba-2775
http://oblizeki.com/zamamni-losinjski-specijaliteti-od-autohtone-creske-ovce-2806
http://oblizeki.com/svecanost-zacinskoga-bilja-kao-subotnji-izlet-u-krapinske-toplice-9853
http://oblizeki.com/svecanost-zacinskoga-bilja-zavrsila-s-raskosi-zacinskim-biljem-na-stolu-9924
http://oblizeki.com/kao-limun-zuto-i-mirisno-ljeto-2011-i-veljacka-zima-2012-4991
http://oblizeki.com/limun-u-salici-caja-i-casi-limoncella-vrcu-limunade-i-boci-piva-5023
http://oblizeki.com/sok-od-dumbira-na-zagorskim-bregima-10015
http://oblizeki.com/kolacici-u-koje-je-umijeseno-cijelo-polje-zacinskoga-bilja-10040
http://oblizeki.com/krk-grad-i-otok-obecavajucih-okusa-12730
http://oblizeki.com/srijemus-ili-divlji-medvjedi-luk-cudesan-je-pripitomljen-u-siru-2112
http://oblizeki.com/pag-s-okusom-sira-i-vina-ribe-i-maslinova-ulja-janjetine-i-baskotina-3722
http://www.gastronaut.hr/gastronaut.htm
http://oblizeki.com/talijanski-sladoled-na-krcki-nacin-jos-bolji-14768
[…] Ozaljske boje uz izvorna ozaljska jela […]
[…] http://oblizeki.com/ozaljske-boje-uz-izvorna-ozaljska-jela-17793 […]
[…] http://oblizeki.com/ozaljske-boje-uz-izvorna-ozaljska-jela-17793 […]