Muzej u loncu – istraživački etnoblog kao požeški suvenir zavičajnih okusa
Maja Zebčević Matić, mlada ambiciozna i šarmantna etnologinja i viša kustosica gradskog muzeja Požega, a i njezini kolege, očito ne pripadaju skupini ljudi koja bi «samo radila svoj posao», a još manje onoj koja bi svoj posao “otaljavala”. Svojim idejama i istraživanjima pogotovo hrane i prehrane, kako se pokazalo i o ovogodišnjemu svjetskom Danu muzeja 18. svibnja i njihovoj izložbi “Baš se nekad dobro jelo” zarazili su Požežane i Požeštinu, a koristeći različite medije za to što rade uspjeli su zainteresirati i sve naraštaje.
Stariji im daruju materijalnu i nematerijalnu baštinu – pripovijedaju sjećanja, daruju svoje stare kuharice i bilježnice s recepturama – a mladi se upuštaju ne samo u kušanje nego i u pripremu svakojakih jela koja su se u davnini tu pripremala gotovo svakodnevno, kako zapisuje sa svoga stola i tanjura i slavni požeški gradonačelnik Franjo pl. Ciraki.

Maja Žebčević Matić pozire na desutaciji nekih jela s bloga i s izložbe fotoreporteru Dušku Mirkoviću (Snimio Miljenko Brezak / Acumen)
Na blogu Muzej u loncu možete i vi doznati kako se odvija svinjokolja u požeškomu kraju, zatim kako se priprema turšija od krušaka miholjača odnosno mioljača, pa krofne, bebe i poderane gaće utopljene u svinjskoj masti,pa peretak, uskrsni žuti cvijetak, torte – gradske uskrsne slastice Punč torta iz obitelji plemenitih Kraljevića, zatim masna tarana za gladne kosce…
Gatrice u tepsiji (Snimio Boris Knez / Muzej grada Požega)
Kao osobit suvenir iz Požege sam s izložbe “Baš se nekad dobro jelo!” ponijela i recepture požeških kolača iz rukopisne zbirke Požežanke Mire Matić nastale 1940. godine.

Naslovnica bilježnice s recepturama iz prošloga stoljeća (Fotografija Muzej grada Požega)
Gatrice ili požeški fakin

Fakini s izložbe (Fotografiju Borisa Kneza presnimio Miljenko Brezak / Acumen)
Sastojci
- 500 g brašna
- 250 g masti
- 3 žumanca
- 15 zrna klinčića
- 1 žličica cimeta
- 4-5 žlica šećera
- na vrh noža sode bikarbone
- malo mlijeka
- pekmez
- sok pola limuna

Pijanci bez snijega (Snimio Boris Knez / Muzej grada Požega)
Priprema
Razmrvite mast u brašnu, dodajte ostale sastojke i s mlijekom zamijesite glatko tijesto. Jednu trećinu tijesta rastanjite na veličinu manje, prethodno mašću namazane tepsije. Tijesto u tepsiji namažite pekmezom koji ste razrijedili sa sokol pola limuna. Od ostatka tijesta iskorojiti trake i iskrižajte preko pekmeza poput rešetke. Pecite na 200 °C. Kad je pečeno, režite na kocke i pospite šećerom.
Nije naodmet
Fakina zacijelo ne trebam objašnjavati što znači, a gatrica prema gatra odnosno gater, njem Gatter, znači jednostavno rešetka odnosno kao umanjenica rešetkica.
Požeške pogačice s kajmakom

Detalj iz bilježnice Mire Matić iz 1940. (Fotografija Muzej grada Požega)
Sastojci
- 450 g oštroga brašna
- 150 g masti ili maslaca
- 150-200 g šećera
- 3 žumanca
- 2 žlice vina
- kajmak po potrebi
Priprema
Mast ili maslac izmrvite i sjedinite s brašnom. Dodajte šećer, žumanca i vino te umijesiti s kajmakom u glatko tijesto. Tijesto tanko razvaljajte na debljinu 0,5 cm. Režite okruglim modlom za kekse i pecite na oko 200 ºC da budu svijetlo žuti.

Okrugle i prhke požeške pogačice (Snimio Boris Knez / Muzej grada Požega)
Nije naodmet
Bolji su kada stoje nekoliko dana. Kajmakom Požežani zovu kiselo vrhnje.
Požeški pijanci

Dio bilješki Mire Matić (Fotografija Muzej grada Požega)
Sastojci
- 300 g brašna
- 2 cijela jaja
- 4 žumanca
- 1 žličica masti
- ½ žlice šećera
Gareice u tepsiji (Snimio Boris Knez / Muzej grada Požega)

Pijanci sa snijegom (Snimio Boris Knez / Muzej grada Požega)
Priprema
Dobro umijesite sastojke. Narežite na komadiće i savijajte u okrugle oblike s rupom u sredini. Pecite na umjerenoj vatri na 200 ºC. Kad su pečeni, gornju stranu umočite u bjeljance i šećer ili izrađeno bjeljance žlicom nanesite na vrući kolač i ostavite u pećnici da se prosuši.

S izložbe "Baš se nekad dobro jelo!
[…] samo znanstvene potke nego i širokoj publici zanimljive boje, mirise i okus te podsjećajući i na potencijalne nove požeške gastrosuvenire – stare požeške slastice. Zadovoljstvo poslije dobro odrađena posla ekipa autora projekta i njihovih gošći (slijeva […]
[…] Matić, a uvjerena sam da su vas, ako onamo niste navratili već i prije, naše priče odvele i u Muzej u loncu, blog u koji mlada muzealka zaljubljena u 3 K (kulinarstvo, književnost i kazalište) nastoji […]