Menu opijen prošekom ili što smo skuhali skuhali smo
Kad bi vas pitala da mi opišete prošek, biste li se mogli prisjetiti njegova mirisa, boje, bouqueta? Kad ste ga zadnji put pili? Čijega? Koliko ste različitih prošeka kušali? Ne morate odgovoriti, ali već to govori zbog čega, kako je krenulo, nepovratno gubimo ime prošek. U svoju obranu podsjećam da sam još kao studentica polonistike svojim poljskim prijateljima za tematske večere, tada još jugoslowianske, nosila po bocu domaćega prošeka. To je rezultiralo time da mi se prijatelj, došavši k nama na more istogačasa, već za obiad chorwacki, uspio napiti prošeka i da nije k sebi mogao doći doslovno tri dana. Sladak je taj prošek ali opako pitak, pa zavara. Pogotovo neiskusnoga.
Prosecca, talijanskoga vina s kojim ga navodno Europljani (ponajprije naši neupućeni prevoditelji s talijanskoga na hrvatski, a zatim i naši birokrati-pregovarači s briselskim birokratima!) brkaju, a koje bih, jer je frizzante, dobronamjerno opisala kao suhi pjenušac (kako su ga u nas i prodavali!), a manje dobronamjerno i okusno kao gemišt ili još preciznije špricer, mogli biste popiti već više. I, što je najvažnije, uz posve drugačija jela!

Prošek se obično pije uz slatko i slastice, ali ide u različita jela (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Za neki od mojih blagdanskih stolova enolog Franjo Francem prošek, mislim da je posrijedi bio Prošek Hektorovich Tomić, opisao je kao vino žutosmeđkastih tonova, kojem se u mirisu nađe dozrelo voće, banana, marelica, muškat, med, a u okusu je naglašen osjet slatkoga. Vino je to harmonično, puno, vrlo toplo, visokih alkohola koji su fino inkorporirani u podatno tijelo. Savjetovao je da ga se posluži uz suhe kolače, slatkastu gorgonzolu…
Briga me, kako bilo, ja neću preporučivati s čime da ga sljubite, nego u što da ga kuhajući umiješate. Zadnje, vidim, da njime Podravkini kuhari opijaju hobotnicu na gulaš, a oduvijek «moja» hvarska pašticada, mora gucnuti i malo prošeka, kao što dalmatinska djeca žbatana jaja, za razliku od nas koji ih trajbamo, ne dobivaju bez malo prošeka. Prošek s jajem. No – što smo skuhali, skuhali smo!

Ekipa hotela Aristos koja je kuhala menu s prošekom (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Još 2008. godine, na početku ljeta, u vrijeme jagoda, višanja i trešanja, snimili smo cijeli menu s prošekom u zagrebačkome hotelu Aristos za Ljeto za stolom, za Večernji list, ali nije stalo jer se časopis stjecajem okolnosti s kioska preobratio u prigodnu knjigu. Koliko se sjećam, povod je bio što mi se nisu baš svidjela jela ponuđena u tada netom objavljenoj knjizi “Prošek, Autohtono desertno vino Primorske Hrvatske”, koju sam predstavila u Večernjakovu Vrtu, prilogu koji sam tada uređivala.
Čuvala sam temu, čuvala do sad. Meni za dušu nije mogla izostati upravo ta hvarska pašticada i u knjiži o prošeku objavljena varijacija jajčane kreme kakvu mi je mama, gingavoj, pripremala u djetinjstvu, a ekipu Aristosa – kuhar Ivan Škvorić, kuharica Dajana Bošnjaković, slastičarka Božica Bolkovec, konobar Julijan Vuk i pomoćna radnica Slavica Pavlović – predvodio je i jela osmislio Roman Špoljar, tada izvršni direktor hotela. Zanimljivo je da su većinu tih jela imali na jelovniku.

Roman Špoljar tumači svojoj ekipa kako je zamislio izvedbu menuja (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Menu s prošekom izgledao je ovako:
- Sipe u pršutu na podlozi od riže s umakom od prošeka
- Srneći medaljoni u prošeku, piramide pirea od krumpira s pečenom bundevom
- Rezanci pilećeg filea sa žara na podlozi od miješanog sezonskog povrća s umakom od prošeka i badema
- File lososa u umaku od prošeka na gnijezdu od širokih domaćih zelenih, bijelih i crnih rezanaca
- Flambirani rižoto od zeca s prošekom
- Torta Malakov ( s prošekom)
Sipe u pršutu na podlozi od riže s umakom od prošeka

Maleni glavonošci opijeni umakom od prošeka (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci (za 4 osobe)
- 800 g malih sipa
- 200 g pršuta narezanog na listiće
- 400 g riže dugoga zrna
- 1 češanj češnjaka
- 1 dl prošeka
- 1 dl ekstra djevičanskoga maslinova ulja
- sol, papar
Priprema
Sipice očistite, operite ih i ocijedite. Ogulite češnjak i lagano ga zgnječite. Zagrijte u tavi 3 žlice ulja, dodajte sipice i ravnomjerno ih pržite po 3-4 min s obje strane. Ocijedite ih i držite na toplome između dva tanjura. U istu posudu ulijte prošek, pustite da djelomično ispari, podgrijte sipice i začinite ih prstohvatom soli i papra. U međuvremenu na teflonskoj tavi na preostalome ulju kratko popržite češnjak. Umiješajte skuhanu rižu i još malo prodinstajte, pa je posolite i popaprite. Na tanjur stavite rižu, posložite na nju sipice, zalijte umakom i poslužite.
Nije naodmet
Rižu možete zamijeniti drugim prilozima, tjesteninom ili krumpirom.
Srneći medaljoni u prošeku, piramide pirea s pečenom bundevom

Sočno i ukusno (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci (za 4 osobe)
- 800 g srnećega buta
- 2 dl prošeka
- sol
- papar
- 1 žlica marmelade
- 150 g suhih šljiva
- 300 g pelata rajčice
- 100 g višanja bez koštica
- 1000 g krumpira
- ulje
Priprema
Srnetinu narežite na medaljone i ispecite na roštilju. Skuhajte krumpir i bundevu te umiješajte pire krumpir i posolite. Dresirkom oblikuje male piramide od krmpira na naljeni lim, pa ih kratko zapecite u pećnici da pozlate. Na tavi zagrijte ulje, dodajte pelat rajčice i kratko prodinstajte polako dodavajući višnje, suhe šljive i 1 žlicu marmelade. Zalijte prošekom i prokuhajte. Sve zajedno protisnite i pustite još malo da prokipi na vatri. Gotove medaljone prelijte umakom.
Rezanci pilećega filea sa žara na podlozi od miješanoga sezonskog povrća s umakom od prošeka i badema

Vrlo ukusno (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci (za 4 osobe)
- 800 g pilećeg filea
- 200 g paprike (zelene, crvene, žute)
- 200 g tikvica
- 200 g šampinjona
- 200 g patlidžana
- 2 dl prošeka
- 100 g listića badema
- maslnovo ulje sol
- papar
Priprema
Piletinu ispecite na roštilju. Narežite je na rezance. Na teflonskoj tavi popržite povrće, posolite ga, popaprite i pospite bademim, pa zalijte polovicom prošeka. Kad je povrće prodinstano, odvojite trećinu, protisnite ga i zalijte preostalim prošekom i kuhajte da provre. Na tanjure složite dinstano povrće, preko njega rezance piletine te zalijte umakom.
File lososa u umaku od prošeka na gnijezdu od širokih domaćih rezanaca

Raskoš pastelnih boja (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci (za 4 osobe)
- 800 g filea lososa
- 400 g širokih domaćih rezanaca (crni, zeleni, bijeli)
- 2 dl maslinova ulja
- sol
- papar
- 2 dl prošeka
- brašno
Priprema
File lososa pobrašnite s jedne strane i stavie ga u tavicu na zagrijano ulje te ga popržite s obje strane. Losos izvadite, pa u tavicu ulijte prošek i ostavite da zavre i ispari do pola. Rezance skuhajte u slanoj vodi, ocijedite ih i posložite na tanjur u oliku gnijezda, a preko njih složite losos. Zalijte umakom.
Nije naodmet
Lososa možete zamijeniti i drugom ribom.
Flambirani rižoto od zeca

Nesvakidašnji rižoto (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci (za 4 osobe)
- 300 g riže
- 200 g divljeg zeca bez kosti
- 2 dl prošeka
- 2 žlice ekstra djevičanskoga maslinova ulja
- 1 l mesnog temeljca
- 60 g maslaca
- 30 g sira ribanca
- ½ glavice luka
- sol, papar
- 0,5 dl brandyja
Priprema
U tavici popržite luk sa 20 g maslaca, dodajte meso narezano na kockice i pržie da sve pozlati, sa svake strane oko 2 min na jakoj vatri. Dodajte rižu, dinstajte je, pa je zalijt eprošekom, posolite, popaprite, kada ispari, nastavite kuhati postupno podlijevajući zakipjelim temeljcem. Pred kraj kuhanja začinite maslacem i sirom ribancem. Na kraju zalijte prošekom i brandyjem te zapalite.
Nije naodmet
Odaberite dobra pića, jer će ona, zapaljena, rižotu dati naročit okus. Zeca možete zamijeniti i kunićem.
Juneća pisanica u panceti i prošeku

Sočno meso s prošekom još sočnije (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci (za 4 osobe)
- 1000 g juneće pisanice
- 400 g pancete
- sol
- papar
Priprema
Biftek narežite na 4 dijela i omotajte svaki pancetom. Ispecite ih na roštilju po 3 min sa svake strane. Na tanjur stavite biftek i zalijte ga umakom te poslužite.
Nije naodmet
Uz brojne uobičajene načine pripreme bifteka, ovaj će iznenaditi okusom.
Umak od povrća i prošeka

Čaša prošeka (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci
- kosti
- mrkva
- celer
- peršin
- paprika
- rajčica
- 2 dl prošeka
- sol
- papar
Priprema
U pećnici pecite kosti i povrće. Kad je pečeno, izvadite u lonac, zalijte vodom i kuhate 60 min. Kosti zatim izvadite, a umak propasirajte, ulijte prošek i pustite da provre.
Torta Malakov (s prošekom)

Fantastična (Snimio Igor Sitar / Acumen)
Sastojci
- 5 dl mlijeka
- 1 paketić praška za puding od vanilije
- 5 žlica šećera
- 250 g maslaca
- 3 žlice šećera u prahu
- 250 g piškota
- 1 žlica javorova sirupa
- 4 žlice prošeka
- 1 žlica ruma
- 50 g marmelade od ribiza
- 100 g poprženih listića badema
- 14 keksa s maslacem
Priprema
Od mlijeka, praška za puding i šećera skuhajte puding. Pjenušavo izmiješajte maslac i prosijani šećer u prahu, pa dodavajte žlicu po žlicu ohlađenome pudingu. Obložite piškotama dno kalupa. Smiješajte sirup, prošek i rum, pa namočite piškote. Zagrijte marmeladu i žlicom je nanesite na piškote, pa ih premažite smjesom od maslaca. Složite na tu smjesu ponovno piškote. Namočite ih ponovno mješavinom sirupa, prošeka i ruma te premažite marmeladom. Na kraju odozgo premažite tortu smjesom od maslaca i pospite je bademeovim lisitićima. Ohladite tortu i ukrasite je smjesom 16 ružica i svaku ukrasite keksom.
Nije naodmet
Javorov sirup možete zamijeniti tekućim medom.
Objavljeno 1. travnja 2013.
Na Oblizekima preporučujem slične teme:
http://oblizeki.com/prosecco-nije-prosek-amaretto-nije-amaro-9125
http://oblizeki.com/%E2%80%9Cprosek-autohtono-desertno-vino-primorske-hrvatske%E2%80%9D-9459
[…] Menu opijen prošekom ili što smo skuhali skuhali smo […]
[…] Menu opijen prošekom ili što smo skuhali skuhali smo […]
[…] http://oblizeki.com/menu-opijen-prosekom-ili-sto-ste-skuhali-skuhali-ste-9484 […]
[…] http://oblizeki.com/menu-opijen-prosekom-ili-sto-ste-skuhali-skuhali-ste-9484 […]
[…] http://oblizeki.com/menu-opijen-prosekom-ili-sto-ste-skuhali-skuhali-ste-9484 […]
[…] http://oblizeki.com/menu-opijen-prosekom-ili-sto-ste-skuhali-skuhali-ste-9484 […]