Kad Francuzima zamirišu prološki rafijoli, a Zagrepčanima imotska torta
Kad je prije dvije godine spremala svoga mlađega sina Antu, koji je sa svojim nogometnim klubom išao na gostovanje u Francusku, Bina Bilić iz Prološca pokraj Imotskoga nije mnogo dvojila što će darovati obitelji u kojoj će biti smješten.
Premda bi i profesionalnome slastičaru bio izazov baš Francuzima na dar slati rafijole, ona se ipak pouzdala u svoj instinkt i preciznu ruku. U postojbinu rafijola spremila je svoje prološke i pržene bajame i ‒ nije pogriješila.
Iz Francuske, zemlje koja je na nijansama u jelima i odjeći npr. sazdala svjetski znanu kulturu, stigao je ljubazan odgovor koji nipošto nije bio kurtoazan. Prepoznali su u njezinim kolačima, koji su im zamirisali tradicijom, spoj precizne ruke i duše koja svakome kolaču daje posebnost.
Stoga nije neobično da su i na netom minulim, 11. proizvodima hrvatskoga sela, u sklopu kojih je priređena izložba Slatka Hrvatska, Binini imotski rafijoli zapeli i za oko i za nepca kušačima. Porculanski nježni, brižno izvaljani, ti polumjeseci umijeća kao da ne pozivaju samo na užitak nego i na trajanje. Da ih pospremimo u kakvu lijepu kutiju, ne samo uz blagdane, i uživamo gledajući ih.
Makarski, trogirski, sinjski, imotski…

Tanjur kolača koje je ispekla Bina Bilić (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Dio tradicije srednjodalmatinskih gradova, rafijoli, koje ponegdje zovu i rafioli, svojevrsne su kućne tajne ne samo u Makarskoj, Trogiru i Sinju nego i u Imotskome. Rafijoli, kako ih u Imotskome nazivaju, zahtijevaju pomnju, dugotrajno usavršavanje u potrazi za nezaboravnim oblikom i okusom.
I Bina Bilić tragala je za svojim rafijolom, a kako ga je kao kućanica usavršavala godinama, moglo bi se bez pretjerivanja reći da je posrijedi prološki rafijol. U njemu ne uživaju samo Binina djeca Ivan, Lea i Ante nego i suprug Tonći, a svi prijatelji i znanci koji su ga kušali, dakako uz imotsku tortu koja je tradicionalno na stolu o blagdanima, svadbama i krštenjima, nose sa sobom taj okus djetinjstva, miris siromašna kraja natopljena bogatstvom duše, i u Australiju i u Sjedinjene Američke Države.
Nije poklekla zamamnom zovu slatke industrijalizacije

Bila Bilić u kuhinjskome okružju (Fotografija iz obiteljskoga albuma)
Autobusima se rafijoli i imotske torte šalju u Zagreb u kojem se također mnogi uz njih griju na ognjištima djetinjstva. Bina Bilić davno je još kao mlada kućanica shvatila da su jela spoj okusa i izgleda pa je, horoskopski Djevica, neumorno tražila savršen oblik i unatoč brojnim pomagalima u kući, nije pokleknula zovu industrijalizacije niti je svojim rafijolima, ali i imotskoj torti, oduzela išta od tradicije.
Za imotsku tortu uvijek traži neprskan limun, za rafijole najbolja joj je očeva lozovača, a među bajame ne smije zalutati nijedan gorči, baš kao što bi i užegli orasi bili smrtni grijeh. Također, prošek je domaći, pravi.
Dobro je znano da je priprema i rafijola i imotske torte zahtjevna, ali kad se ne bi radilo valjano, predano, baš kao što se u ne tako davna, starinska vremena u Imotskoj krajini radilo oko loza, okus tih slastica-specijaliteta ne bi bio nezaboravan.
Dakako, i Bina Bilić ima svoje tajne u pripremi i rafijola i imotske torte, koji su kombinacija triju recepata i onoga što je sama domislila, a za naše je Oblizeki odabrala ove recepte:
Imotska torta

Binina imotska torta (Snimio Dražen Kopač / Acumen)
Sastojci
Tijesto
- 300 g brašna
- 100 g maslaca
- 2 žlice šećera
- 4 žumanca
- 2 dl prošeka ili bijelog vina
Nadjev
- 8 jaja
- 600 g šećera
- 800 g badema
- ribana limunova kora
- 2 ‒ 3 žlice maraskina
- 1 žlica ruma
Priprema
Tijesto razvaljajte te njime obložite dno i stranice kalupa. Napunite ga nadjevom koji pripremite tako da užbatite, izmiksate, jaja sa šećerom, pa dodajte mljevene bademe, rubanu limunovu korisu, maraskino i rum. Od preostaloga tijesta po površini torte napravite mrežu od trakica preostaloga tijesta. Na mjestima na kojima se trakice križaju stavite oguljene bademe. Pecite na srednje jakoj temperaturi, oko 170 °C, otprilike 90 min. Gotovo tortu pospite obilato vanilin šećerom.
Imotski rafijoli

Binini imotski rafijoli (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Sastojci
Tijesto
- 500 g brašna
- 1 cijelo jaje + 5 žumanaca
- 2 žlice šećera
- 1 otopljeni maslac
- 5 – 6 žlica mlijeka
- korica limuna, naranče
- vanilin šećer
Nadjev
- 6 bjelanaca
- 400 g jezgre
- 200 g šećera
- mirisi: maraskino, naranča, limun i vanilin šećer
Priprema
Umijesite tijesto, tanko ga razvaljajte i režite u pravokutnike. Na svaki stavite po žlicu nadjeva i preklopite u jastučić. Pecite na 200 °C 10 – 15 min. Ohlađene rafijole namažite domaćom rakijom lozovačom i pospite kristal-šećerom pomiješanim s vanilin šećerom.
[…] Kad Francuzima zamirišu prološki rafijoli, a… […]
[…] Kad Francuzima zamirišu prološki rafijoli, a… […]
[…] Rafioli […]