Janino, s tikvama na stol!
Etnolog Tibor Martan istražio je za Oblizeke zanimljiv običaj iz svog zavičaja, novomarofskoga kraja uz Sv. Janu i tikve odno buče, mnogo prije od jesenskih Bučijada i Tikvijada. Uz kazivačice Terezu Kerep iz Kamene Gorice i Anu Stepančec iz Madžareva, Ana Martan iz Madžareva prezentirala je za nas pripremu tenkih janinskih štruklov s dva nadjeva prema recepturi naslijeđenoj od majke Mariške (Marije) Turković.
Blagdan Svete Ane u katoličkom kalendaru pada 26. srpnja. U nekim kajkavskim krajevima poznatiji kao Janino, u njegovu se novomarofskom kraju proslavljao brojnim običajnim radnjama, ali i jelima čiji je glavni sastojak trebala biti svježa ribana tikva.
Tereza Kerep iz Kamene Gorice i u svome se devetom desetljeću živo sjeća janinskog jelovnika, ali i radnji koje su mu prethodile. Svaka prava domaćica koja je držala do blagdana Svete Ane – prisjeća se Tereza – odlazila je na sam blagdan rano ujutro prije izlaska sunca u polje pronaći i kući donijeti prvu tikvu dozrelu za uporabu. Od te tikve domaćica bi trebala napraviti neko jelo te ga poslužiti ukućanima za jedan od sljedećih objeda: forštuk (doručak), obed (ručak), južinu (užinu) ili večeru.
Tikve na juhu
Tereza Kerep je nekad bila, ali i danas je vješta u pripremi tikvi na juhu. Svježe ribanu tikvu potrebno je staviti kuhati u slanu vodu. Kada tikva omekša, u njih se stavlja zafrig, prepečeno brašno na svinjskoj masti uz dodatak češnjaka i malo crvene, slatke usitnjene paprike. Da bi tikve na juhi bile bolje i dobile svježinu te kiselost, u juhu je potrebno dodati malo kiselog mlijeka ili vrhnja. Uz tikve na juhu može se poslužiti druzgani kramper, pire krumpir.
Tereza nadalje pojašnjava kako se prije blagdane Svete Ane tikve nije koristilo u prehrani ljudi, a u prehrani su korištene od Janina pa do Miholja, blagdana Svetog Mihovila, 29. rujna, kada je tikve sa polja bilo potrebno dopremiti kućama. Nakon Miholja tikve se isključivo koristilo samo u prehrani domaćih životinja.
U skladu s ovim navadama nastala je i zanimljiva pitalica koja se koristila unutar svadbenih običaja novomarofskog kraja. Ženik sa svojom pratnjom nije mogao ući u nevjestinu kući sve dok nije ponudio točne odgovore na pitalice koje bi mu upućivao predstavnik nevjestina doma. Vrlo često pitalo se sljedeću pitalicu: „Koj se na polju pase od Janina do Miholja?“ Odgovor je upravo tikva ili tikve.
Tikvini mišeki
Ana Stepančec iz Madžareva redovito je za svoj imendan pripremala tikvine mišeke (uštipke). Ova plemenita i pobožna žena redovito je mišekima darivala svu djecu iz susjedstva. Izrada tikvinih mišeka vrlo je jednostavna. Potrebno je izraditi nešto gušće tijesto za palačinke te u njega dodati svježe ribanu tikvu i svježi kravlji sir. Smjesu je potrebno dobro promiješati kako bi se svi sastojci dobro sjedinili te je ostaviti neko vrijeme da odstoji. U međuvremenu je potrebno dobro ugrijati veću količinu svinjske masti za pečenje mišeka. Manje količine smjese uzimati većom žlicom i stavljati na mast. Mišeke je potrebno peći s jedne i druge strane do blage rumenosti te ih poslužiti tople.
Obje naše kazivačice ističu kako se prava delikatesa Janina krije u tenkim ili rezvlečenim štruklima. Janinski tenki štrukli dolaze u dvije osnovne varijante. U obje glavninu nadjeva za čine tikve pomiješane sa sirom ili s makom.
Pripremu tenkih janinskih štruklov prezentirala nam je Ana Martan iz Madžareva. Ona je recepturu i umijeće izrade ovih štrukolv naslijedila i naslijedila od svoje majke Mariške (Marije) Turković.
Tenki janinski štrukli od sira i tikve

Štrukli pčeni, lijevo nadjeveni tikvama i sirom a desno nadjeveni tikvama i makom (Snimio Tibor Martan / Oblizeki)
Sastojci
Tijesto
- 500 g glatkoga brašna
- ½ dl ulja
- 1 žličica soli
Nadjev
- 500 g svježega kravljeg sira
2 jaja
malo šećera
malo soli
½ dl vrhnja
300 g svježe ribane tikve
100 g kukuruznog brašna
Priprema
Od navedenih sastojaka se umijesi tijesto pomoću mlake vode. Gotovo tijesto premazati uljem i ostaviti da odstoji oko tri sata. Tijesto rastegnuti rukama na čitavu površinu stola, debele rubove tijesta odstraniti nožem, površinu tijesta pouljiti, staviti nadjev i smotati štrukle. Štrukle ne rezati na pojedinačne komade, već čitavo tijesto smotati u namašćen lim. Po štruklima se namaže kiselo vrhnje i narežu listići putra.
Tenki janinski štrukli od tikvi i maka
Sastojci
Tijesto
- 500 g glatkog brašna
½ dl ulja
1 žličica soli
Nadjev
- 200 g mljevena maka
300 g svježe ribane tikve
150 g šećera
Priprema
Od navedenih sastojaka se umijesi tijesto pomoću mlake vode. Gotovo tijesto premazati uljem i ostaviti da odstoji oko tri sata. Tijesto rastegnuti rukama na čitavu površinu stola, debele rubove tijesta odstraniti nožem, površinu tijesta pouljiti, staviti nadjev (prvo na površinu tijesta posipati tikve, pa mak i na kraju šećer) i smotati štrukle. Štrukle ne rezati na pojedinačne komade, već čitavo tijesto smotati u namašćen lim. Po štruklima se može namazati kiselo vrhnje i narezati listići putra.
Objavljeno 20. srpnja 2015.
Preporučujem srodne teme na Oblizekima:
http://oblizeki.com/njezino-velicanstvo-buca-bucino-ulje-3457
http://oblizeki.com/i-krapinske-toplice-na-svom-badlfestu-slave-bucu-11349
http://oblizeki.com/susene-buce-ili-kostajnicke-pletenice-za-badnji-post-i-dijetu-12597
http://oblizeki.com/buce-%E2%80%93-nadahnuce-za-cijelu-godinu-11861
http://oblizeki.com/gastroradionica-oblizeki-preporucuju-bucino-ulje-ulje-koje-dolazi-7913
http://oblizeki.com/pogaca-s-brasnom-od-bucinih-kostica-12133
http://oblizeki.com/buca-na-menuju-roberta-slezaka-zaista-postala-velicanstvo-3405
http://oblizeki.com/u-slasticarnici-janica-buce-od-kremsnita-do-makrobiotickih-slastica-3575
http://oblizeki.com/hokkaido-tikva-nadjevena-tradicijom-i-mastovitim-inovacijama-dobrile-kezele-3606
http://oblizeki.com/varivo-od-buce-posluzeno-u-jusniku-buci-3548
http://oblizeki.com/bucnica-na-nacin-pekarnice-peksi-3589
http://oblizeki.com/bucnica-na-nacin-pekarnice-peksi-3589
http://oblizeki.com/popecimo-popecke-i-uz-pomoc-popecka-8245
http://oblizeki.com/popecci-vegetarijanski-ni-od-mesa-ali-ni-samo-od-krumpira-8628
http://oblizeki.com/fasiranci-popecci-od-mesa-odresci-od-mljevena-mesa-8599
http://oblizeki.com/slasti-samonikloga-bilja-u-proljece-5-kopriva-1599
http://oblizeki.com/mislav-bozic-kuhao-bucu-po-receptima-iz-2186-godine-11438
http://oblizeki.com/od-buce-ipak-nema-boljega-do-bucnice-11398
http://oblizeki.com/bucnica-je-bucnica-i-kad-u-njoj-uopce-nema-sira-i-kad-se-siru-pridruzi-mak-3949
http://oblizeki.com/bucnica-je-postala-vise-od-kolaca-nadjevena-bucama-10666
http://oblizeki.com/varivo-od-buce-posluzeno-u-jusniku-buci-3548
http://oblizeki.com/hokkaido-tikva-nadjevena-tradicijom-i-mastovitim-inovacijama-dobrile-kezele-3606
http://oblizeki.com/sve-su-pite-pitice-samo-je-burek-pitac-8510
http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673
[…] http://oblizeki.com/janino-s-tikvama-na-stol-15546 […]
[…] http://oblizeki.com/janino-s-tikvama-na-stol-15546 […]
[…] http://oblizeki.com/janino-s-tikvama-na-stol-15546 […]
[…] Odakle slastica, protumačio nam je za Oblizeke upravo Tibor Martan, koji nam je za Oblizeke i pisao o tikvama: […]