Burger koji nije vidio mesa
Ako nije mesna pljeskavica od miješanoga ili junetine, svinjetine, puretine…, zašto ne može biti faširanac – na Oblizekima smo čak raspredali o odabiru dijakritičkoga znaka, je li popećak ili popečak – popečak? Ma neka je vegatarijanski i veganski, ali zašto mora biti – burger? O, da, i dvostruki! Zapravo, odvodi me to do prvih koraka makrobiotike u nas i imitativnih uradaka pionirke i promotorice Zlate Nanić – medaljona, samoborskog kotleta, zagrebačkoga, pariškoga i bečkog odreska ili stubičke pisanice od tofua odnosno sejtana, običnog i dimljenog, različitih kombinacija toga pšeničnog proteina. Čemu meso bez mesa, koji je smisao? I ne samo zbog nezaboravnoga šoka i ljutnje uglednoga chefa što se za gablec u njegovom restoranu-menzi najviše traži faširanac od povrća, koji, kako reče, faširaju od povrtnih otpadaka iz temeljca.

Povrtni popečak sa zobenim pahuljicama kao prilog, posve lijevo (Fotografija Božica Brkan / Oblizeki)
Muči me to do banalnosti, jer dok se uznosi tzv. zdrava i zdravija hrana, izmišljaju sastojci i kombinacije, primjerice krumpirove placke, popečci od tikvica, popečci od graha i drugih grahorica, srodnici falafela, primjerice od slanutka, leće, sve do soje, koja je sve češće ono od čega se najviše bježi, genetski preinačena, priprema i proizvodnja burgera od mesa i burgera bez mesa postaju vrlo slične, industrijalizirane. (Navodno i jedna i druga jako zagađuju okoliš, a i raste im potrošnja i vrijednost dionica.) No, neki koji vole slastice, a neće industrijske, peku svoje krašotice, jaffa kekse i slično.
Očito zato što se to traži, bezmesno, McDonald’sov Veggie burger i k nama je stigao još početkom 2018., a za djecu koja ne jedu meso, u prilog novim prehrambenim navikama, uveo je i vegetarijanski Happy Meal.

Bez mesa, ali sve drugo kao onaj s mesom (Fotografija Burger King)
Sredinom studenoga prošle godine Burger King predstavio je svoj sendvič kojega su svi čekali – Rebel Whopper, 100% Whopper, 0% meso. Njegova je posebnost pljeskavica biljnoga podrijetla, ali s okusom najpoznatijega Burger King proizvoda, Whopper sendviča, mesnoga. S više od 2.500 restorana istovremeno je, kao nikad u povijesti, lansirana ta novina u 25 zemalja, a taj je lanac postao najveći distributer burgera biljnog podrijetla u Europi. Opisuju je:
Sočna pljeskavica na bazi soje pečena na otvorenom plamenu, sa svježe narezanim rajčicama, svježom salatom, kremastom majonezom, kečapom, hrskavim kiselim krastavcima i narezanim svježim lukom na tostiranom pecivu sa sezamovim sjemenkama.

Rebel Whopper, 100% Whopper, 0% meso (Fotografija Burger KIng)

Rebel Whopper, 100% Whopper, 0% meso – prerezan (Fotografija Burger KIng)
Bezmesna pljeskavica Rebel Whoppera zauvijek bi mogla promijeniti industriju brze hrane, uznosito su opisivali na promociji, a Burger King ju je partnerski stvorio s nizozemskim proizvođačem zanimljiva imena The Vegetarian Butcher. Ovaj novi dodatak ponudi Burger Kinga prati aktualne trendove šireći ponudu proizvoda za rastuću populaciju fleksitarijanaca koji žele proširiti prehranu s alternativama mesu. Ujedno, Rebel Whopper ojačat će Burger King ponudu proizvoda s povrćem te će u ponudi stajati zajedno s ostalim Burger Kingovim ikonama kao što je na plamenu pečeni Whopper, i to ili kao alternativa ili kao pratnja.

Ne. hvala, Fridays! (Fotografija Božica Brkan/ Oblizeki)
Moram to provjeriti, vjerujem svjetski uspješnim lancima i njihovim standardima, ali sam toliko odgađala, da me je pretekla korona i nisam kušala. Dopuštam si dvojbu jer sam još u šoku od prošlogodišnjega malo je reći neukusnoga njujorškog iskustva. Unatoč dobrim recenzijama (i inače dobrim iskustvima mojega Ivana Brezaka Brkana s tim lancem!) teško bih opisala loš vegeburger u Fridays Eat&Drink. Pripremila sam se na casual dining, ali… Dečki su odabrali razne hamburgere, specijalitete kuće, a ja, da baš probam, bezmesni. Porcije pun tanjur, uobičajeno američki. I okus, također. Bilo nam je neugodno koliko nismo pojeli, pa zamolismo da nam spreme doggy bag, iako to ne bih dala svom peseku, koji je, osim mesa, volio i neko povrće i neko voće.

Jedan vegeburger od sve raznovrsnije ponude iz dubokog zamrzivača (Presnimljeno iz GlorieIN)
Međutim, to mi je dalo misliti: zar se nije onomad, kad sam imala samo malo mljevenog mesa koje sam morala potrošiti, pokazao vrlo ukusnim burger odnosno faširanac iliti popećak umiješen od mesa i zelenoga povrća te drugih dodataka – žitnih pahuljica, krušnih mrvica, jaja…? Bio je vrlo dojmljiv, ali ga nisam više nikad ispekla. Prije bih pripremila neki samo od povrća na temu. Ako sam ga ja smetnula s uma, kako ga, po mogućnosti na što manje masnoće, nije ispržio neki od kreativnih chefova? Baš odlična ideja za ljeto kada sve mami odličnim sezonskim povrćem. U drugim godišnjim dobima nudi se drugo sezonsko povrće ili možete odabrati i već pripremljen za pečenje vegeburger iz dubokog zamrzivača. Ako baš nemate vegetarjanske navike, vegeburger može biti prilog mesnom zalogaju. Na Oblizekima preporučujem nekad bi rekli siromaške, sirotinjske, a danas hedonističke popećke od svježega povrća chefa Marka Živaljića, popečke s tikvicama, popečke od krumpira... Uostalom, osim na sajmovima, vegeburgere za roštilj nude i trgovački lanci u dubokom zamrzavanju.
Nema komentara