Bučine koštice u Babičinim kolačima – poslastica i zdravlje
Babičini kolači samo je pet godina stara priredba Krapinsko-zagorske županije, ali vrlo posebna među svim izborima najboljih slastica.
Prije svega, mogu se zaista natjecati samo bake (nerijetko iznenađujuće mlade!), koje predstavljaju i svoje selo, mjesto odnosno općinu pa se priredba svake iduće godine održavanjem seli u mjesto pobjednice. Babice, dakako, ocjene dobivaju i za izložbeni stol te za način kako predstavljaju svoj uradak.
Uz to se neprestano traže sve «noviji» starinski recepti po kojima se kolači i pripremaju na starinski način od starinskih namirnica, kako bi u županije rekli da sve bude, kao u njihovoj drugoj istoimenoj akciji, sto posto zagorsko.

Pobjednice Babičinih kolača 2011. u Radoboju (Snimio Miljenko Brezak / Acumen)
To je neke koji su željeli oživjeti starinske slastice, u pomanjkanju drevnih namirnica, i ponukalo na uzgoj starih, zapostavljenih kultura, primjerice bijelog kukuruza, heljde, ječma, prosa, lana (ozimec) odnosno sjemena lana (turšak), estragona (pehtran) ili oživljavanje starih tehnologija (meljava posija, šrota/šerota), ili na korištenje onoga što se koristilo zaista rijetko (mljezivo), obično za vrijeme najveće gladi, primjerice brašno od ruclja (batučine, oklaska), brezove kore, voćni trop…

Sve dosadašnje pobjednice Babičinih kolača s dožupanicom Sonjom Borovčak (Snimio Miljenko Brezak / Acumen)
Pri tome su kroz slastice oživljavani i običaji, primjerice uz jutarnjicu svadbeni, iz zaborava orgnuti mnogi stari kajkavski izrazi (npr. zeljevač) itd. Moguće je da če osim zagorskih štrukla, štruklja, koji pripadaju UNESCO-ovoj zaštićenoj nematrijalnoj baštini, ili varaždinskih klipića, zaštićeni kao intelektualno vlasništvo, ili kao licitar iz Marije Bistrice s tih prostora uskoro stizati i koja druga slastica, barem kao jestivi suvenir. Zagorci ponovno oživljavaju, primjerice, i – nekad međimursku – Štruklijadu.

O Babičnim kolačima u Dubrom jutru, Hrvatska na HTV-u: Božica Brkan, Karmela Vukov Colić i Manda Kogaj (Snimila Renata Ivanović)
Ovom prilikom uz Bučijadu podsjećam na Babičine kolače u kojima se sezonski koristila buča – zagorska bučnica (Ivanka Mlinarić), bučnica s lukom i jajima (Slavica Strstoglavec), potica od buče i oraha (Katica Auguštin), pita od muškatne tikve (Barbara Crnek)… – zapravo ponajprije bučine koštice, koje danas svatko može lako pronaći i to uzgojene već oguljene koštice golice.

Bijeli kukuruz, brašno od njega i bučine koštice (Snimila Božica Brkan / Acumen)
U Zagorju su od njih od davnina, kao i u Međimurju i Podravini recimo, tradicionalno proizvodili i bučino ulje, a osim što su bile starinski posoljeni pečeni omljene grickalice za dugih zimske večeri, koristile su se i u kruhu i u slasticama, primjerice kiflicama, šapama ili dizanim kolačima, zamjenjujući u siromaštvu ponajprije (i tada) mnogo skuplje orahe, maslac i sl. Prenosimo neke od receptura prema godišnjim knjižicama Babičini kolači.

Koštice golice (Snimio Dražen Kopač / Acumen)
Sjemenke imaju petinu veću hranjivu vrijednost od ostatka ploda buče, a obično ne prelaze desetinu težine ploda. Istonsko su biološko blago, bogate vitaminima i mineralima. Neke od vrsta imaju i trećinu bjelančevina, a u odličnu su omjeru zastupljene sve esencijalne aminokiseline. Uz sjeme lana najbolji su izvor masne kiseline omega 3. bogate su i željezom. A, kako navodi Marica Svetlečić u knjizi Neka buče govore jelom (Bučijada, Grad Ivanić-Grad, 2010.) šaka bučinih sjemenki zadovoljava pola dnevnih potreba organizma za aminokiselinama. Zasićuju jednako kao i ploča čokolade, ali su, prema podacima biokemičara, čak 14.470 puta zdravije!
Bučine koštice jačaju muskulaturu mokraćnog mjehra i potiču mokrenje, smiruju upale, poboljšavaju funkcioniranje prostate. U novije vrijeme sastojci tih sjemenki rabe se u liječenju psorijaze i seboreje. Treba li podsjećati da na svoje dolaze i u kulinarstvu , u pripremi slanih i slatkih jela, sladoleda, humusa… ?

Manda Kogaj predstavlja svoj kolač u zagorskoj narodnoj nošnji kao svojevrsni jestivi suvenir (SNimila Božica Brkan / Acumen)
Manda Kogaj, izuzeto zanimljiva gospođa koja je u Zagorje prije trideset godina stigla iz Slavonskoga Broda preko Njemačke, pobjednica je Babičinih kolača 2010. godine. Upoznala je kada smo početkom ožujka 2011. godine zajedno gostovale u TV-emisiji Dobro jutro, Hrvatska najavaljujući Babičine kolače 2011., ona kao lanjska pobjednica a ja kao jedan od ocjenjivača. Njezina je poruka bila stara ali dobra slastica, a moja smisao oživljavanja davnine te, po potrebi, reinterpretacija kako bi iz prošlosti baštinili zaista najbolje i baštinom, pa i jestvenom, oplemenili današnjicu.
Dva u jednom (Manda Kogaj, 2010. – pobjednica)

Pobjednički kolač Babičnih kolača 2010. (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Sastojci
Tijesto I.
- 250 g bijeloga kukuruznof brašna
- 2 jaja
- 1 dl kiselog vrhnja
- ½ dl slatkoga vrhnja
- ½ dl mlijeka
- malo soli
- 1 prašak za pecivo
Tijesto II.
- 250 g mljevenih bučinih koštica
- 2 jaja
- 1 dl kiselog vrhnja
- ½ dl slatkog vrhnja
- ½ dl mlijeka
- malo soli
- 1 prašak za pecivo
Priprema
Sve sastojke za tijesto i umiješajte i masu ulijte u namašćenu posudu. Zatim umiješajte i sve sastojke za tijesto II. te ga stavite na tijesto I. Kolač pospite cijelim bučinim košticama te ga pecite u pećnici zagrijanoj na 200 °C oko 30 min.

Jednostavan starinski, slikovit (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Zelnica od integralnoga brašna s bučinim košticama (Ljubica Žitnjak, 2010. – druga)
Sastojci
Tijesto
- 400 g integralnoga brašna
- 150 g crnoga brašna
- ½ dl ulja
- malo soli
- topla voda
Nadjev
- manja glavica svježega zelja
- 1 glavica luka
- 1 žlica svinjske masti
- 80 g sjeckanih bučinih koštica
- 5 žlica putra
- malo soli, papar
Priprema
Toplom vodom zamijesite sastojke za tijesto i ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi oko 30 min. Zelje u međuvremenu narežite na rezance i prokuhajte 3-4 min, potom ga ocijedite i začinite mašću i lukom, solju i paprom. Tijesto razvucite na debljinu mlinca te ga premažite putrom. Po njemu raspodijelite nadjev od zelja, a po zelju pospite bučine koštice. Uvijte tijesto kao roladu i režite ako štruklje te premažite vrhnjem i zapecite.

Bundevine koštice opet su u modi (Snimila Božica Brkan / Acumen)
Košični kolaček (Zorica Mraz, 2009.)

I samo promjenom oblika kolač se mijenja (Presnimljeno iz Babičinih kolača 2009.)
Sastojci
- 3 žlice kukuruznoga bijelog brašna
- 3 šalice bučinih koščica
- vruća voda po potrebi
- 2 žlice vrhnja
- sol
- kvasac
Priprema
Sve sastojke zajedno zamijesite i ispecite u pećnici.
Koružnjača od bučinih koštica (Slavica Šimag, 2009.)

ci slični Mandinima, ali zlijevka ipak drugačija (Presnimljeno iz Babičinih kolača 2009.)
Sastojci
- 500 g kukuruznog brašna
- 300 g brašna od bučinih koštica
- 1 kvasac
- ½ dl ulja
- 8 dl mlijeka
- 1 mala žličica soli
- 2 žličice šećera
- 2 žlice oštroga brašna
Priprema
U posudu stavite kvasac i 1 dl mlakog mlijeka da se kvasac digne. Kad se kvasac digne, dodajte jaja, sol, šećer, izmiješajte i dodajte brašno, najprije kukuruzno a zatim brašno od bučinih koštica te mlijeko i ulje. Sve izmiješajte u glartku masu. Tepsiju namažite domaćom mašću i stavite peći u pećnicu zagrijanu na 200 °C. kad se počne rumeniti, smanjite na 150 °C i sve skupa pecite oko 50 min.
Torta od bučinih koštica (Biserka Ležaić, 2008.)

Od bučinih koštica čak i torta (Presnimljeno iz knjižice Babičini kolači)
Sastojci
Tijesto
- 350 g šećera
- 6 jaja
- 200 g bučinih koštica
- 300 g brašna
- 1 prašak za pecivo
- 15 žlica vode
- pekmez
Krema
- 1000 g mrkve
- 200g šećera
- 4 žlice brašna
- 3 dl narančina soka
- sok pola limuna
- 200 g margarina
- voda
Priprema
Za tijesto umutite žumanca sa šeećrom, dodajt emljevene koštice, brašno, prađak za pecivo i vodu. Na kraju umiješajte snijeg od tučenih bjelanca. Pecite lagano na 175 °C. Tortu prerežite u tri lista, svaki premažite pekmexom. Za kremu naribanu mrkvu kuhajte sa šećerom i u toliko vode da prekrije mrkvu. Kuhanu mrkvu ohladite. Brašno skuhajte s narančinim i limunovim sokom, pa još u vruće dodajte margarin. Zajedno izmiješajte mrkvu i skuhanu kremu te premažite tortu.
[…] sjajno mjesto u kuhinji, i domaćoj i restoranskoj i klasičnoj i alternativnoj. Zagorski Babičini kolači podsjećaju na zanimljivosti iz prošlosti (torta od bučinih koštica Biserke Ležaić, zagorska […]
[…] Lobbyju u Zagrebu, koji je za tu prigodu pripremio gastronomske delicije s bučom, bučinim uljem i bučinim košticama. Na Bučijadi će se održati i konferencija o bučinu ulju i njegovim zdravstvenim aspektima te […]
[…] slastica, primjerice na raskošnu svadbenu jutarnjicu Mire Smiljanec ili na skromne zlevke s bučinim košticama Mande Kogoj ili čak od ruclja, batučine odnosno oklaska kukuruzna klipa Marije Žabojec, jednako rado […]
[…] koje su je onamo i dovele. A također i što se zanimljivo već pomlađuje: ove se godine Mandi Kogaj, jednoj od pobjednica prethodnih godina, sada prabaki blizanaca, kao natjecateljica pridružila i kći, babica blizanaca Melita Humski iz […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] Na 7. Babičinim kolačima u Klanjcu najboljom je ocijenjena putica za vinske svece (Magda Svečak), pa starinski kolač za djecu i bolesnike (Marija Martinec), a kušati se mogla i lupatvica (Brankica Jagić) koja se pripremala za komušanje kurkuruza, za svadbeni pir svadbena pogačica (Božica Lacković), svadbena štruca (Marija Gorup), svadbena torta naših baka (Marica Kipa) i svatovska torta (Marija Švec), zatim uskrsni kruh (Ljubica Radovečki) i ivanjski cveteki (Mirjana Štahan), za post posni zeljevač s kukuruznim brašnom (Josipa Vrhovski). S veseljem predstavljam žetveni kolač (Đurđica Kiseljak) i težačke pogačice (Manda Kogaj). […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]
[…] http://oblizeki.com/bucine-kostice-u-babicinim-kolacima-%E2%80%93-poslastica-i-zdravlje-3673 […]